تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر کبگانیان خبر داد:

تصویب بخش‌های دیگر از سند جامع توسعه دریایی


جلسه ۷۵ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، روزسه شنبه 1394/11/13 به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در تشریح دستور و مصوبات این جلسه گفت: در ابتدای این جلسه معاون پژوهشی و آموزشی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهادهای این وزارتخانه در ارتباط با  " آمایش صنعت کشور" و ارتباط آن با آمایش آموزش عالی را ارائه کرد.

وی افزود: معاون پژوهشی و آموزشی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد حدود ۳۱ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور در بخش صنعت، معدن و تجارت است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد:  معاون پژوهشی و آموزشی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه این گزارش به اشتغال 3 میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اشاره و اعلام کرد اطلاعات و اشتغال فارغ التحصیلان در هر استان با استفاده از آمار مجوزهای صادر شده در بخش مربوطه، در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت است که مقرر شد این اطلاعات در اختیار وزارت علوم قرار گیرد.

دکتر کبگانیان گفت: در بخش دیگر جلسه و در بررسی " سند آمایش دانشگاه آزاد اسلامی" بر اساس آمار ارائه شده توسط رئیس این دانشگاه مشخص شد، 11هزار نفر عضو هیئت علمی تا انتهای خرداد 1395 به  تعداد فعلی اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی افزوده خواهد شد.

وی افزود: همچنین بر اساس آمار اعلام شد ۳۷ درصد از آموزش عالی کشور بر عهده دانشگاه آزاد اسلامی  است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مقرر شد کمیته‌ای با حضور روسای کمیسیون‌های بهداشت و آموزش مجلس شورای اسلامی، معاون آموزشی وزیر علوم، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تشکیل شود؛ تا موارد اختلافی جمع بندی شده و به نقطه مشترکی برسیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: بررسی ادامه " سند جامع توسعه دریایی کشور" دستور دیگر جلسه 75 ستاد راهبری بود که در این جلسه موفق شدیم مواد 4 و 5 این سند مهم را به تصویب برسانیم.

وی افزود:  در تدوین پیش نویس این سند همه فعالان بخش دریایی اعم از محیط زیست، حمل و نقل، شیلات، بنادر و ... مشارکت داشته‌اند که این سند از حیث گستردگی دامنه تاثیرگذاران بر آن تقریبا بی‌نظیر است.

دکتر کبگانیان ادامه داد: همچنین در این جلسه ۱۰ سیاست کلان مربوط به سند جامع توسعه دریایی به همراه ۲ سیاست افزوده شده دیگر، به تصویب رسید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رعایت الزامات محیط زیستی، توجه به اصول آمایش سرزمینی، در نظرگرفتن اصول پدافند غیرعامل و مدیریت بحران، کاهش تصدی‌گری دولت و افزایش مشارکت بخش خصوصی، حفظ رقابت پذیری و استفاده از ذخایر و منابع نفتی در حوزه دریا بخصوص مخازن مشترک با کشورهای دیگر از جمله مصوبات دیگر جلسه 75 ستاد بود.

وی افزود: صادرات خدمات دریایی، اهمیت آموزش و پژوهش در تربیت نیروی متخصص، صیانت از زیست بوم و ذخایر آبزیان و بسط و تعمیق تعاملات راهبردی بین المللی هم از سایر مصوبات جلسه امروز بود.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: تضمین امنیت دریانوردی، افزاییش حداقل دو برابری بهره‌وری در بخش دریایی کشور، کسب رتبه اول منطقه در تولید علم و توسعه فناوری و ثبت اختراع در بخش اقیانوس‌شناسی، ساخت شناور و زیردریایی با سرعت قابل قبول هم از دیگر مصوبات جلسه بود.
كد خبر:34085
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1394/11/14