تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر کبگانیان تشریح کرد:

مصوبات ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور


جلسه 91 ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، روز سه شنبه 1395/11/26 به ریاست دکتر مخبر دزفولی دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی، در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر منصور کبگانیان قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در تشریح مصوبات و دستور این جلسه گفت: موضوع بخش اول جلسه امروز ادامه بررسی " سند فناوری های نرم و صنایع فرهنگی " بود که بخش هایی از این سند پس از بحث و بررسی اعضاء  به تصویب رسید.
وی افزود: در جلسات قبل ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، راهبردهای ملی این سند تصویب شده بود و در این جلسه اقدامات ملی در بخش‌هایی مانند گردشگری، سینما، اسباب بازی و... مورد بحث و بررسی قرار گفت.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: یکی از مصوبات جلسه امروز "طراحي و استقرار نظام یکپارچه پایش و ارزیابی بازاز ملی و فراملی محصولات فرهنگی بومی" و "انجام آینده نگاری، نیازسنجی و ذائقه سنجی براي این بخش‌ها" بود.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: "تشویق نمانام‌های ایرانی و بومی طبق ارزیابی و طبقه‌بندی‌های صورت گرفته" از سایر مصوبات جلسه 91 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور بود.
وی افزود: "ایجاد پارک‌های علم و فناوری و تجاری سازی فعالیت این مراکز"، "تسهیل نظام ثبت مالکیت فکری این آثار"، " بازاریابی محصولات این مراکز و حمایت از صنایع متوسط و کوچک و شركت هاي دانش بنيان" و" ایجاد پژوهشگاه‌ها و مراکز اندیشه ورز" از ديگر بخش‎های این سند بود که در جلسه 91 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به تصویب رسید.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: "ايجاد ایده بازارها و موسسات ثبت ایده و نهادهای میانجی در سطح ملی و بین المللی" و "راه‌اندازی صندوق‌های تامین مالی و اعطای معافیت مالیاتی و جوایز صادراتی به منظور حمایت از صنایع فرهنگی" هم از مصوبات مهم جلسه امروز بود.
دکتر منصور کبگانیان در ادامه با اشاره به طرح موضوع سند موسوم به 2030 گفت: در جلسه امروز دکتر نصیری قیداری دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در این زمینه توضیحاتی ارائه کرد.
وی افزود: در گذشته که کشور فاقد اسناد بالادستی حوزه علم و فرهنگ بود، سازمان‌هایی مانند یونسکو اسنادی را برای کشور ما می‌ نوشتند و در کشور اجرا می شد؛ اما هم اکنون تبعیت از این اسناد با وجود اسناد راهبردی و بالادستی مانند نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پروش فاقد وجاهت است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در جلسه برخی اعضاء با اشاره به تعارض مفاد این سند با اسناد بالادستی کشور و همچنین ماهیت این نهادهای بین المللی، لزوم هوشیاری در هرگونه تعامل و همکاری با این نهادها را مورد تاکید قرار دادند.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در پایان نیز گفت: این موضوع که نباید در تعاملات بین المللی منفعل باشیم مورد تاکید همه است ولی برای فعال شدن در عرصه بین المللی به نظر می رسد به جای تبعیت محض از این نهادها باید دستاوردهای خودمان را معرفی کنیم.
كد خبر:39330
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/11/27