تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر منصور کبگانیان خبر داد:

تصویب نهایی سند ملي صنايع و محصولات فرهنگي


جلسه 94 ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي كشور، روز سه شنبه 1396/4/13 به رياست دكتر محمدرضا مخبر دزفولي، دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي در محل دبيرخانه اين شورا برگزارشد.
به گزارش مركز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی،  دکتر منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، در تشریح دستور و مصوبات این جلسه گفت:  ابتدای جلسه تعدادی از اعضاء با توجه به مسائل و مباحث مطرح شده پیرامون "سند 2030" و "سند توسعه پایدار" موضوعاتی را مطرح کردند که با توجه به مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي و رهنمودهاي مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و تعامل شورا با دولت ان شالله این نگرانی‌ها بر طرف خواهد شد.
وی افزود: با توجه به اسناد بالادستی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه تعلیم و تربیت و اجماعی که بر اجرای کامل این اسناد وجود دارد، به نظر می رسد استفاده از هر الگوی دیگر در این حوزه مفید نیست.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: رفع شد و بخش هاي ديگري كه در اين جلسه ذكر شد بررسي و در آينده با تعامل شوراي عالي انقلاب فرهنگي و دولت محترم برطرف خواهد شد.
وي افزود: چوون ما اسناد بالادستي مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي را داريم و سياست هاي بسيار مترقي است بايد چارچوبي براي اين نوع همكاري ها داشته باشيم.
كبگانيان ادامه داد: در همین زمینه یک سند جامع براي ساماندهی كليه همكاري‌هاي بين الملي در حوزه‌هاي علم، پ‍ژ‍وهش و فرهنگ در حال تدوين است كه كار كارشناسي آن تمام شده است و به زودي در شوراي عالي انقلاب فرهنگي مطرح و  تصویب خواهد شد.
دکتر کبگانیان گفت: اگر قرار باشد با  سازمان‌های بين المللي در حوزه علم، پژوهش و فرهنگ تعامل داشته باشيم در چارچوب اسناد خود تعامل خواهيم داشت.
دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، سپس به دستور جلسه 94 این ستاد اشاره کرد و گفت: در این جلسه گزارش  دستاوردها و برنامه‌های پیش روی شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان، به عنوان اولين شهرك علمی و تحقیقاتی کشور که با مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي تاسیس شد، ارائه شد.
وی افزود: خوشبختانه بر اساس این گزارش شهرک فوق الذکر در زمینه اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های نقشه جامع علمی کشور دستاوردهای خوبی داشته است.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: بر اساس آمار موجود در این گزارش، حدود 480 شركت فناوري در اين شهرك مستقر است و حدود 4000 نفر نیروی متخصص به صورت تمام و قت و 2350 نفر نیروی متخصص به صورت پاره وقت در این شهرک به کار مشغول هستند و حدود 1300 پروژه نیز در این شهرک اجراء شده است.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد:  فروش فناوري  و مشاركت سرمايه‌گذار در تجاري سازي شهرك علمی تحقیقاتی اصفهان 41 ميليارد تومان، حجم سرمايه‌گذاري 83 ميليارد تومان و ارزش محصولات صادر شده حدود 10 ميليون دلار است.
وی در ادامه با اشاره به پایان بررسی" سند ملي صنايع و محصولات فرهنگي و فناوري‌هاي نرم" گفت: در جلسه ستاد اعضاء و ساختار اجرايي این سند از تصویب نهایی گذشت و مقرر شد معاون علمي وفناوري رييس جمهور به عنوان رئيس ستاد و وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامي، علوم، تحقيقات و فناوري، آموزش و پروش، صنعت، معدن و معدن و ورزش و جوانان و هم چنين روساي مركز ملي فضاي مجازي، سازمان ميراث فرهنگي، سازمان صدا و سيما ، بسيج مستضعفين، سازمان تبليغات اسلامي و سازمان برنامه و بودجه و... در اين ستاد حضور داشته باشند.
كد خبر:40288
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/04/14