تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر اسحاقی در اولین دوره «طرح ملی آموزش‌های هنگام ازدواج»:

برنامه تشکیل، تحکیم و تعالی نهاد خانواده در ستاد ملی زنان و خانواده تصویب شده است


اولین دوره «طرح ملی آموزش‌های هنگام ازدواج» ویژه مربیان استان های تهران و البرز از صبح امروز در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی با حضور برگزار شد.
اولین دوره «طرح ملی آموزش‌های هنگام ازدواج» ویژه مربیان استان های تهران و البرز از صبح امروز در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی با حضور برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر محمد اسحاقی رئیس کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق، در این همایش با اشاره به اینکه برنامه تشکیل، تحکیم و تعالی نهاد خانواده در ستاد ملی زنان و خانواده تصویب شده است، گفت: هرچند این برنامه ابلاغ شده اما لازم است در برنامه‌های بالادستی دیده شود و بر اساس اولویت‌ها در این زمینه اقداماتی داشته باشیم.
اسحاقی اظهار داشت: به این نتیجه رسیدیم که برای کاهش طلاق‌ها باید یک برنامه ملی تدوین شود؛ چراکه در حال حاضر 50 درصد طلاق‌ها در کشور در 5 سال نخست زندگی رخ می‌دهد و در این زمینه نیازمند آموزش هستیم.
وی ادامه داد: ازجمله برنامه‌های اجرایی، برنامه ملی کنترل و کاهش طلاق بوده که در دستورکار قرار گرفت تا برای جلوگیری از طلاق اقداماتی داشته باشیم.
رئیس کارگروه ملی کنترل و کاهش طلاق افزود: اگر بتوانیم از ازدواج نادرست جلوگیری کنیم، می‌توانیم خانواده‌های مستحکمی داشته باشیم.
وی اظهار کرد: رصد تحولات فرهنگی و اجتماعی برای برنامه ریزی از اهمیت بسزایی برخوردار است. به نحوی که طی سال‌های اخیر می‌توان از شهرنشین شدن مردم و تغییر آداب و رسوم و سبک زندگی، گسترده شدن وسایل ارتباطی، کاهش سن آسیب پذیری، ایجاد کلان شهرها و بالا رفتن سن مسئولیت پذیری به عنوان مهمترین تحولات ایجاد شده نام برد که باید در برنامه ریز‌ی‌ها لحاظ شود.
اسحاقی با بیان اینکه در نقشه مهندسی فرهنگی راهبردها و اقدامات مربوط به خانواده نیز لحاظ شده است گفت: برنامه جامع تشکیل، تحکیم و تعالی نهاد خانواده در پنج بخش: نظام ساختاری و برنامه ریزی، حقوقی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تدوین شده است.
اسحاقی با تاکید بر اینکه نهادهای حاکمیتی باید نقش تسهیل‌گری در ازدواج را بر عهده داشته باشند تصریح کرد: امروزه خانواده کارکردهای خود را به نهادی حاکمیتی واگذار کرده است. این در حالی است که خانواده‌ها باید در کنار نهادهای حاکمیتی قرار گیرند و هر یک به وظایف خود عمل کنند.
رئیس کارگروه کنترل و کاهش طلاق با بیان اینکه برای ۵۰ سال آینده خانواده در کشور برنامه وجود دارد عنوان کرد: ستاد ملی زن و خانواده باید این برنامه را به سمت اجرایی شدن پیش ببرد.
وی به محورهای برنامه تشکیل، تحکیم و تعالی نهاد خانواده اشاره و عنوان کرد: آموزش، مشاوره، فرهنگسازی، اقدامات قضایی و انتظامی، حمایت‌های اجتماعی، سلامت فردی و اجتماعی، برنامه و بودجه و فعالیت‌های مردمی از محورهای این طرح است.
وی دستگاه‌های همکار در اجرای برنامه تعالی خانواده را قوه قضائیه، آموزش و پرورش، بهزیستی، وزارت بهداشت، نیروی انتظامی، کمیته امداد، صدا و سیما و سازمان مدیریت و برنامه ریزی خواند و گفت: به تفکیک برای هر یک از این نهادها وظایف و برنامه‌های تدوین شده است.
در ادامه این مراسم دکتر محمد اسماعیل مطلق، مدیر کل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده،مدارس وزارت بهداشت با حضور در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و به تبیین مهمترین برنامه‌های معاونت بهداشت در راستای سیاست‌های کلی جمعیت و خانواده پرداخت.
مدیر کل دفتر سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه کنترل و کاهش طلاق را با تمرکز بر رضایتمندی از زندگی زناشوئی دنبال می‌کنیم عنوان کرد: تعداد مراکز خدمات هنگام ازدواج افزایش داده شده است و امیدواریم با همکاری نهادهای زیر مجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی بتوانیم با ۱۰ درصد افزایش در زمینه ازدواج و یا ۱۰ درصد کاهش در زمینه طلاق روبرو شویم تا میزان باروی به ۲,۱ برسد و دغدغه مقام معظم رهبری در زمینه مرتفع شود.
از دیگر سخنرانان این مراسم علی‌محمد زنگانه، مدیرکل پیشگیری فرهنگی و اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه بود؛ وی ارائه آموزش‌های هنگام ازدواج را مفید خواند و عنوان کرد: با وجود نیاز به ارائه چنین آموزش‌های باید ابتدا پیشگیری را مورد توجه قرار دهیم.
وی لازمه پیشگیری از وقوع ازدواج‌های ناموفق را ارائه آموزش‌های لازم دانست و گفت: تاب آوری، صبر، قداست خانواده باید از همان دوران کودکی به افراد آموزش داده شود تا در یک شهروند به هنجار تبدیل شود.
وی از نهادهای همکار در اجرای این طرح خواست تا شیوه‌های برگزاری کلاس را به سمت ارتقای سبک زندگی و ارائه مطالب مرتبط با مهارت‌های زندگی ببرند و گفت: به علت فشرده بودن زمان این دوره آموزشی بهتر است به مباحث مهمتری همچون سبک زندگی بپردازیم.
علیرضا زاهدیان معاون طرح های آماری و آمارهای ثبتی مرکز آمار دیگر سخنران این نشست بود؛ وی ضمن ارائه آمارهای مختلف، گفت: ما 5 سال فرصت داریم تا بر روی برنامه‌های آگاهی‌بخشی به خانواده‌ها برای افزایش فرزندآوری تمرکز کنیم و آینده جمعیتی کشورمان را به این روش تضمین کنیم.
كد خبر:41259
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/09/23