تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر کبگانیان خبر داد:

تصویب بخش های دیگری از سند محصولات فرهنگی

دکتر کبگانیان خبر داد:
جلسه ٩٢ ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي كشور، روز سه شنبه ١٣٩٥/١٢/١٠ به رياست دكتر محمدرضا مخبر دزفولي، دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي در محل دبيرخانه اين شورا برگزار شد.
به گزارش مركز خبر شوراي عالي انقلاب فرهنگی، دکتر منصور کبگانیان، قائم مقام ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي كشور با اشاره به مصوبات جلسات ستاد راهبری نقشه علمی کشور در سال 95 گفت: مصوبات جلسات ستاد در سال 95 به لحاظ کیفی پربار بوده كه پیشبرد بخش مهمی از سند ملی نوآوری و محصولات فرهنگی و فناوری نرم از جمله اين دستاوردهاست.
عضو هيئت علمي دانشگاه صنعتي امير كبير با اشاره به تصویب 6 راهبرد محصولات فرهنگی و فناوری های نرم افزود: در نشست امروز نیز 2 راهبرد کلان هفت و هشت این سند به تصویب اعضاء رسید.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ضمن تشریح راهبرد هفتم سند محصولات فرهنگی و فناوری های نرم، بهبود فضای بازار مصرف صنایع و محصولات فرهنگی بومی و فناوری های نرم داخلی را از جمله اهداف آن ذکر کرد و ادامه داد: ضعف بازار بومی در حوزه های مختلف از جمله اسباب بازی، نرم افزار و سایر فناوری های نرم یکی از آسیب‌های فعلی در حوزه صنایع و محصولات فرهنگی است و متاسفانه در حال حاضر این بازار میل به محصولات خارجی دارد.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: برای بهبود و گسترش هرچه بیشتر بازار محصولات بومی فرهنگی و فناوری های نرم شش اقدام ملی بايد بر بستر‌ مشارکت های مردمی در حوزه تولید و عرضه محصولات فرهنگی انجام شود.
وی افزود: این اقدامات مهم حتما از سوی سازمان‌ها٬ دستگاه‌ها و انجمن‌های تخصصی  پیگیری خواهد شد.
دکتر کبگانیان ادامه داد: یکی دیگر از محورهای تصویب شده در جلسه 92 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، حمایت از محصولات فرهنگی و فناوری نرم به منظور تسهیل در بهره مندی و استفاده از کسب و کارها و مشاغل فعال این حوزه  در اماکن تحت اختیار بخش عمومی یا دولتی همچون دانشگاه ها، فرهنگسراها، مراکز و کانون های فرهنگی است.
وی ترویج و فرهنگ سازی قواعد و رویکردهای فناوری های نرم در قالب انتشار محصولات چند رسانه ای، کتب و نشریات و مقالات و سایر ابزارهای ترویجی را از جمله تصمیمات حمایتی شورا در حوزه محصولات نرم و فرهنگی دانست و گفت : البته در این فرهنگ سازی در مهد کودک‌ها، مدارس، مراکز تفریحی و پرورشی نوجوانان  نقش مهمی دارند.
قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور توسعه زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری را از سایر مصوبات جلسه ستاد عنوان کرد و گفت: حمایت از توسعه زیر ساخت های فیزیکی و فناورانه بخش محصولات فرهنگی و فناوری‌های نرم، الزامی است و متاسفانه در حال حاضر در بخش اماکن و استودیو های پیشرفته، شبکه‌های داخلی و بین المللی با کمبودها و ضعف هایی مواجه هستیم که نیازمند  حمایت بیشتر است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در حال حاضر بعضا شرکت ها و موسساتی که قصد ورود به بازار محصولات فرهنگی و فناوری های نرم دارند با کمبود اطلاعات برای هدف گذاری در کسب و کار خود مواجه هستند و به همین منظور  ایجاد نظام آمار و اطلاعات اقتصادی در حوزه محصولات فرهنگی و فناوری‌های نرم مورد تاکید قرار گرفت.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: تدوین استاندارد های ملی برای تولید و عرضه محصولات فرهنگی و همچنین ایجاد سامانه و بانک اطلاعاتی برای تشخیص و تصمیم گیری و پیاده سازی اینگونه فناوری ها در کشور، یکی دیگر از مصوبات نود و دومین جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور بود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر کبگانیان، پایش سالانه مقررات گذاری در حوزه فناوری نرم و محصولات فرهنگی را از دیگر مصوبات امروز ستاد نقشه جامع علمی کشور برشمرد و با اظهار تاسف از اینکه تاکنون چنین نظامی در کشورمان وجود نداشته است، گفت:خوشبختانه در جلسه امروز تصویب شد که یک نظام به همین  منظور تعریف شود چراکه بسیاری از کشورها در این زمینه پیشرفت خوبی داشته اند و این کار را سالانه انجام می دهند.
وی یکی دیگر از مصوبات حوزه محصولات فرهنگی و فناوری های نرم را مقابله همه جانبه با انواع محصولات غیر مجاز و قاچاق وارداتی به کشور عنوان کرد وافزود:ایجاد نظام رتبه بندی اعتباری ملی برای محصولات فرهنگی درجهت پایبندی کلیه سطوح جامعه به مصرف اینگونه تولیدات داخلی یکی دیگر از مصوبات ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور بود.
كد خبر تصويري:8096
منبع خبر :دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/12/14