تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


«ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی»
جلسه شماره 776 | مورخ 1394/12/18
مصوبه شماره ۹۵/۷۴۲۰/دش | مورخ 1395/04/27


شرح:

وزارت علوم،‌تحقیقات و فناوری

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

دانشگاه آزاد اسلامی

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

شورای عالی حوزه‌های علمیه

آئین‌نامه «ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی» که در جلسه ۷۷۶ مورخ ۱۸/۱۲/۱۳۹۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجرا ابلاغ می‌شود:

کلیات
امروزه رقابت بین کشورها برای کسب جایگاه برتر فرهنگی- سیاسی و تصاحب سهم اقتصادی بیشتر در مناسبات متکثر، متنوع و پرشتاب جهانی، آن‌ها را ناگزیر به تقویت علم و فناوری به‌منظور گسترش حوزه نفوذ و اقتدار ملی خود کرده است. در پهنه این رقابت جهانی، ایران اسلامی نیز امکانات، ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود و اندیشمندان و نخبگان خود را به کار گرفته است تا قله‌های علمی را فتح و از مرزهای دانش عبور کند. در چنین شرایطی، نقش اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی، حوزه علمیه و دیگر مراکز علمی- فرهنگی، در نیل به این آرمان مقدس، مؤثر و انکارناپذیر است؛ آرمانی که تحقق آن تنها از رهگذر برنامه‌ریزی جامع و همسو با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه‌های علم و فناوری، سند چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران، برنامه‌های توسعه کشور و نیز ارزشیابی مستمر و مداوم، به‌منظور پویایی و حفظ سطح مطلوب علمی- فرهنگی امکان‌پذیر است.

در کنار اهمیت و ضرورت چنین رویکردی، که به خودی خود زمینه‌ساز توسعة پایدار و همه‌جانبه است؛ بازنگری اساسی در نظام ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری مستلزم انگیزه‌ای درخور و عزمی جدی بود تا آئین‌نامه‌ای با هدف هدایت فعالیت‌های اعضای هیأت علمی به مثابه نیاز بنیادین جامعه دانشگاهی کشور تدوین شود.

در این آئین‌نامه بر دستیابی به اهداف مهم زیر تأکید شده است:
حفظ، تقویت و توسعه توأمان فرهنگ اسلامی و توان علمی (آموزشی، پژوهشی و فناوری) دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور؛
تأمین نیازهای علمی و فناوری کشور به‌منظور حفظ و ارتقای دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف فرهنگ، سلامت، اقتصاد، تجارت، صنعت و کشاورزی؛
آموزش نیروی انسانی مورد نیاز کشور براساس اهداف برنامه‌های توسعه‌ای و آمایش سرزمینی و اصلاح هرم اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها؛
اصلاح و تغییر بنیادین نظام ارزیابی اعضای هیأت علمی براساس اصول زیر:
الف) ایجاد پویایی و نشاط در امر آموزش و تقویت انضباط محیط آموزشی به‌منظور تربیت نیروی انسانی منضبط، متعهد ومتخصص؛

ب) تقویت و توسعه تحقیق و پژوهش، با ارج نهادن به پژوهش‌های بنیادین، کاربردی و توسعه‌ای که با هدف تأمین نیازهای علمی، فناوری، صنعتی و سلامت در کشور، با نگاهی آینده‌پژوهانه تنظیم شده باشد؛
ج) توجه ویژه به هدایت فعالیت‌های پژوهشی و فناورانه اعضای هیأت علمی با هدف شکل‌گیری و تحقق نسل سوم دانشگاه‌ها و توسعه علم مبتنی بر تولید ثروت و کارآفرینی
د) توجه ویژه به زبان فارسی؛

ه) ایجاد امکان تصویب ضوابط داخلی برای مؤسسه‌های دارای هیأت ممیزه به‌منظور اجرای مأموریت‌های مؤسسه.

اختصارات
وزارتین: وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزارت علوم: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

وزارت بهداشت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

نهاد: نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها

مؤسسه: دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی که دارای مجوز از شورای گسترش آموزش عالی «وزارتین» یا سایر مراجع قانونی ذی‌ربط باشند.

آئین‌نامه: آئین‌نامه ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی

حوزه علمیه: مراکز آموزشی و پژوهشی حوزوی که بر اساس مجوز شورای عالی حوزه‌های علمیه مجاز به فعالیت و صدور مدرک تحصیلی حوزوی‌اند.

دستگاه اجرایی: وزارتخانه‌ها، مؤسسه‌های دولتی، مؤسسه‌ها یا نهادهای عمومی غیردولتی، شرکت‌های دولتی و همچنین کلیه دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آن‌ها مستلزم ذکر یا تصریح نام است و مصادیق آن به تأیید هیأت امنای «مؤسسه» می‌رسد.

مؤسسه یا نهاد عمومی غیردولتی: واحد سازمانی مشخصی که استقلال حقوقی دارد؛ با تصویب مجلس شورای اسلامی یا سایر مراجع ذی‌صلاح ایجاد شده است یا می‌شود و بیش از ۵۰٪ بودجه سنواتی آن از محل منابع غیردولتی تأمین می‌شود و انجام وظایف و خدمات عمومی را عهده‌دار است.
عضو هیأت علمی: هر یک از اعضای هیأت علمی آموزشی یا پژوهشی که براساس ضوابط و مقررات «وزارتین» به استخدام «مؤسسه» درآمده‌اند.

تعاریف
تدوین کتاب: گردآوری مطالب یا داده‌های هدفمند و منسجم از منابع مختلف در یک مجموعه

تألیف کتاب: ساماندهی مجموعه‌ای از داده‌های علمی و نظریات پذیرفته شده براساس تحلیل یا ترکیب مبتکرانه که معمولاً با نقد یا نتیجه‌گیری همراه است.

تصنیف کتاب: تدوین مجموعه‌ای که حداقل ۲۰٪ آن را دیدگاه‌های جدید و نوآوری‌های علمی نویسنده/نویسندگان تشکیل دهد و با تحلیل یا نقد دیدگاه‌های دیگران در یک موضوع مشخص همراه باشد؛ اگر چه قبلاً آن‌ها را در مقاله‌های خود منتشر کرده باشد.

تصحیح انتقادی کتاب: معرفی نسخه بدل‌های موجود در جهان؛ تشخیص صحیح‌ترین و نزدیک‌ترین نسخه به زمان حیات مؤلف؛ به‌کارگیری روش تحقیق؛ شرح و توضیح مستندات متن؛ ذکر مآخذ و منابع استفاده شده با استناد به شواهد و کتاب‌شناسی آن‌ها؛ تکمیل نواقص، چه در عبارت و چه در محتوا و داوری، در بهترین برداشت و نظایر آن.

نشریه علمی معتبر: نشریه علمی معتبر اعم از نشریه علمی معتبر داخلی و خارجی است. نشریه علمی معتبر داخلی نشریه‌ای (کاغذی یا الکترونیکی) است که دارای درجه علمی-پژوهشی یا علمی- ترویجی از یکی از وزارتین یا شورای عالی حوزه‌های علمیه باشد. نشریه علمی معتبر خارجی نشریه‌ای (کاغذی یا الکترونیکی) است که معاونت پژوهشی و فناوری وزارتین درجه اعتبار آن را تعیین می‌کند.

همایش علمی معتبر: همایشی که در آن پس از ارائه مقاله‌های داوری شده، حاضران به نقد و بررسی یا پرسش و پاسخ درخصوص هر مقاله می‌پردازند. در این نوع همایش صرفاً مقاله‌های علمی (بنیادی، کاربردی، توسعه‌ای یا فناوری) عرضه می‌شود.

نمایه معتبر: مشتمل بر نمایه‌های معتبر ملی و بین‌المللی که معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت یا هیأت ممیزه مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم مقبولیت آن‌ها را تأیید کرده باشد.

مقاله پراستناد[۱]: مقاله‌ای که با توجه به موضوع تخصصی دارای استنادهایی بیش از تعداد مشخصی در گزارش نمایه معتبر باشد. مبنای تعیین مقاله‌های پراستناد برای هیأت علمی شاغل در مؤسسه‌های تحت نظارت وزارتین، گزارش نمایه ESI[۲] است.

مقاله داغ[۳]: مقاله‌ای که متناسب با هر رشته دارای استنادهایی بیش از تعداد مشخصی در گزارش نمایه معتبر در دو سال قبل از سال مرجع باشد. مبنای تعیین مقاله‌های داغ برای هیأت علمی شاغل در مؤسسه‌های تحت نظارت وزارتین، گزارش نمایه ESI است.

نظریه: مجموعه‌ای از مفاهیم، تعاریف، قضایا و پیشنهادها که به‌منظور تبیین و پیش‌بینی ایده‌ها یا حقایق فراهم می‌شود.

خلاقیت: فرآیندی که در آن فرد خلاق با نگرشی نو به ماهیت موضوعی خاص و پردازش تازه آن به تشریح، برداشت، برقراری ارتباط و کشف نادانسته‌ها می‌پردازد.

نوآوری: تحقق بخشیدن، عینی کردن و ارائه نتایج خلاقیت که به‌صورت عرضه مفهوم، تعریف قضیه یا پیشنهادی جدید (معمولاً در قالب مقاله علمی، طراحی محصول یا خدمتی جدید) ظهور می‌کند.

پیوست فرهنگی: سند مشتمل بر مطالعات کارشناسی مبین پیش‌بینی پیامدهای فرهنگی و اعمال الزامات و استانداردهای مربوط در انواع طرح‌ها، تصمیم‌ها و اقدام‌های کلان اقتصادی، بهداشتی- درمانی، سیاسی، حقوقی- قضایی، اجتماعی و فرهنگی متناسب با مقتضیات و شرایط جامعه.

کرسی نقد و نظریه‌پردازی: نشستی که برای ارزیابی یک نظریه، نوآوری، نقد و مناظره در حوزه‌های علوم به‌ویژه علوم انسانی و معارف اسلامی زیر نظر هیأت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره و براساس ضوابط و مقررات آن هیأت در مراکز علمی برگزار می‌شود.

ماده۱- فعالیت‌های فرهنگی، تربیتی و اجتماعی

مجموعه‌ای از فعالیت‌های عضو هیأت علمی که مؤید آمیختگی علم و اخلاق اسلامی و مبتنی بر تقویت و ترویج باورهای اعتقادی، مذهبی و ملی و مطابق با قانون اساسی و ارزش‌های انقلاب اسلامی است. این فعالیت‌ها عبارتند از:

جدول شماره ۱- امتیازهای قابل محاسبه از فعالیت‌های فرهنگی، تربیتی و اجتماعی  اعضای هیأت علمی «مؤسسه»


بند

موضوع

حداکثر امتیاز در واحد کار یا نیم‌سال

حداکثر امتیاز در هر موضوع

حداقل امتیاز لازم در هر دوره ارتقا

۱

تدوین کتاب، مقاله و تولید اثربدیع و ارزنده هنری با رویکرد اسلامی در حوزه‌های فرهنگی، تربیتی و اجتماعی

تا ۴


 


 

۲

تهیه و تدوین پیوست فرهنگی برای فعالیت‌ها و همکاری‌های مؤثر در اجرای امور فرهنگی براساس سیاست‌های کلی برنامه‌های پنج‌ساله توسعه و سیاست‌های شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی

تا ۳


 

-

۳

مشاوره فرهنگی یا همکاری مؤثر با تشکل‌های قانونمند دانشجویان، اعضای هیأت علمی، طلاب و نهادهای فرهنگی فعال در مؤسسه یا حوزه علمیه به‌منظور ترویج فعالیت در حوزه فرهنگ

تا ۲


 


 

۴

استاد مشاور فرهنگی با حکم معاون فرهنگی مؤسسه یا معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان و تأیید مؤسسه محل خدمت

هر نیم‌سال تا ۷/۰

۵


 

۵

مسئولیت‌پذیری در اصلاح و هدایت نگرش‌های مطلوب فرهنگی و مشارکت یا انجام فعالیت‌های فرهنگی، تربیتی و اجتماعی و یا عناوین مشابه برای کلیه اقشار دانشگاهی (دانشجویان، استادان و کارکنان) با کسب موافقت مؤسسه محل خدمت

۱. طراحی، برنامه‌ریزی و مشارکت در امور فرهنگی،‌ تربیتی، اجتماعی و علمی برای دانشجویان، اعضای هیأت علمی، طلاب و کارکنان

۲. عضویت در کمیته‌های اخلاق مراکز تحقیقاتی، بیمارستآن‌ها و دانشگاه‌ها

۳. سایر فعالیت‌های مرتبط ازقبیل:

الف)‌ عرضه خدمات مشاوره‌ای علمی، فرهنگی، تربیتی، اجتماعی و آموزشی به دانشجویان و طلاب

ب)‌حضور مستمر و مؤثر در مراکز دانشجویی اعم از کانون‌ها، مساجد، خوابگاه‌ها و ...

ج) مشارکت در ترویج علمی و فرهنگی الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت با تأیید کمیسیون تخصصی ذی‌ربط.

د)‌مشارکت فعالانه در تشکیل جلسات هم‌اندیشی اساتید


 

تا ۴

۸

 

 

 

 

 

-

۶

استمرار در تقید و پایبندی به ارزش‌های دینی، فرهنگی، ملی، انقلابی و صداقت و امانت‌داری با تأیید کمیسیون تخصصی ذی‌ربط

-

۵


 

۷

کسب جوایز فرهنگی (در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، مسئولیت‌های فرهنگی و ...)

هر مورد تا ۲

۸


 

۸

طراحی و مشارکت فعالانه در برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، نقد و نظریه‌پردازی با تأیید مرجع ذی‌صلاح

۱ تا ۲

۶


 

۹

شرکت در کارگاه‌های دانش‌افزایی و توانمندسازی اعضای هیأت علمی در زمینه‌های فرهنگی، تربیتی و اجتماعی با ارائه گواهی معتبر (ماده «۳» آئین‌نامه طرح دانش‌افزایی و توانمندسازی اعضای هیأت علمی مصوب جلسه ۱۷۴ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی)

به ازای هر ۱۶ ساعت آموزش ۲ امتیاز

۱۰


 

۱۰

برگزاری نمایشگاه آثار و کارگاه‌ هنری با رویکرد فرهنگی- اسلامی ایرانی

تا ۲

۵

-

حداقل امتیاز لازم از بندهای ۱ الی ۱۰


 


 

۱۰

حداکثر امتیاز قابل قبول از بندهای ۱ الی ۱۰


 

۳۰
 
           


تبصره ۱: به‌منظور بررسی و تعیین امتیازهای فرهنگی، تربیتی و اجتماعی اعضای هیأت علمی، در هر مؤسسه کمیسیون فرهنگی با ترکیب زیر تشکیل می‌شود:

رئیس مؤسسه به‌عنوان رئیس کمیسیون

رئیس نهاد در مؤسسه (در مؤسسه‌های فاقد نهاد، نماینده نهاد استان)

معاون فرهنگی یا دانشجویی- فرهنگی و یا عناوین مشابه به‌عنوان دبیر کمیسیون

معاون آموزشی/ پژوهشی حسب مورد در مؤسسه‌های آموزشی/ پژوهشی

یک نفر عضو هیأت علمی با حداقل مرتبه دانشیاری به انتخاب هیأت اجرایی جذب مؤسسه (در مؤسسه‌های فاقد هیأت اجرایی جذب، نماینده هیأت اجرایی جذب استان) و تأیید رئيس مؤسسه
تبصره ۲: اعضای کمیسیون در نخستین جلسه، آئین‌نامه داخلی را در چارچوب مقررات و ضوابط کلی وزارتین تدوین می‌کنند. آئین‌نامه شامل نحوه تشکیل جلسه‌ها، شیوه رأی‌گیری، تعیین حد نصاب اعضای حاضر برای تشکیل جلسه، رأی‌گیری و... است.

ماده۲- فعالیت‌های آموزشی

مجموعه‌ای از فعالیت‌های اعضای هیأت علمی به‌منظور آموزش و تربیت دانشجویان و معطوف به حفظ و ارتقای کیفیت آموزش و انتقال مطلوب مفاهیم است. این فعالیت‌ها عبارتند از:

جدول شماره ۲- ۱- امتیازهای قابل محاسبه از فعالیت‌های آموزشی

اعضای هیأت علمی آموزشی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علومبند

موضوع

حداکثر امتیاز در واحد کار یا نیم‌سال

حداکثر امتیاز در هر موضوع

حداقل امتیاز لازم در هر دوره ارتقا

۱

رعایت نظم و انضباط درسی و شئونات آموزشی

امتیاز این بند در کمیته‌ای مرکب از هیأت رئیسه دانشکده متقاضی و مدیرگروه علمی ذی‌ربط با توجه به مواردی مانند:

تخصیص اوقات موظف تدریس در امور آموزشی؛

رعایت تقویم مصوب آموزشی؛

برنامه‌ریزی درسی و کاربرگ‌های ارزیابی دانشجویان از کیفیت تدریس و ... تعیین می‌شود.

۷/۰

۷

۵

۲

کیفیت تدریس

کیفیت تدریس براساس میانگین امتیازدهی دانشجویان در کاربرگ‌های ارزیابی کیفیت تدریس متقاضی در چهار سال قبل از دوره ارتقا و ارزیابی گروه و دانشگاه (با شیوه مورد تأیید هیأت ممیزه) سنجیده می‌شود.

تبصره: برای اعضای هیأت علمی گروه معارف کاربرگ‌های ارزشیابی معاونت آموزشی و پژوهشی نهاد، ملاک ارزیابی است.

امتیازهای قابل اعطا برحسب امتیازهای اخذ شده از نتایج ارزیابی به‌صورت زیر خواهد بود.

۰ تا ۹۹/۱ امتیاز برای نتایج ارزیابی مابین ۱۶ تا ۹۹/۱۷؛

۲ تا ۹۹/۳ امتیاز برای نتایج ارزیابی ما بین ۱۸ تا ۹۹/۱۸؛

۴ تا ۸ امتیاز برای نتایج ارزیابی مابین ۱۹ تا ۲۰.

-

۸

کسب حداقل نمره ارزیابی برای دانشیاری و استادی به ترتیب ۱۶ و ۱۷ (از ۲۰)

۳

کمیت تدریس

۱.       امتیاز کمیت تدریس برای هر واحد تدریس در دوره کاردانی ۵/۰، کارشناسی ۱ و کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه‌ای ۲۵/۱ و دکتری یا دکتریی تخصصی ۵/۱ است.

۲.       حداکثر تا ۲۰% امتیازهای این بند را می‌توان پس از کسب مجوز از مؤسسه محل خدمت با تدریس در سایر مؤسسه‌ها به دست آورد.

۳.       امتیاز تدریس در دوره‌های مشترک بین‌المللی، شعب دانشگاه در خارج از کشور یا دانشگاه‌های خارج از کشور با مجوز مؤسسه تا ۲/۱ برابرر قابل افزایش است.

تبصرهاعضای هیأت علمی گروه معارف در چارچوب واحدهای مصوب گروه‌های معارف از امتیاز مربوط به این بند برخوردار می‌شوند.

۵

۳۰

۱۵

۴

راهنمایی و سرپرستی پروژه کارشناسی در پایان دوره تحصیل

۳/۰ به ازای هر واحد

۵

-

حداقل امتیاز لازم از بندهای ۱ تا ۴


 


 

۲۰

حداکثر امتیاز قابل احتساب از بندهای ۱ تا ۴


 

۴۰
 
 
تبصره ۱: کسب امتیازهای ماده ۲ برای مشاغل موضوع ماده ۴۴ آئین‌نامه استخدامی هیأت علمی در زمان تصدی مشاغل مذکور الزامی نیست. درصورت انتصاب به سایر مشاغل (با حکم هریک از وزیران)، کسب امتیاز این ماده در دوره تصدی، فقط در حد موظف آموزشی فرد لازم است.
 
تبصره ۲به‌منظور تسهیل ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی سرآمد در آموزش شاغل در مؤسسه‌های وابسته به وزارت بهداشت و قدردانی از اعضای هیأت علمی آموزشی دانشگاه که تمام همت خود را مصروف آموزش نموده و خدمات برجسته و منحصر به فردی در حیطه آموزشی ارائه کرده‌اند و به‌عنوان الگوی رفتاری و حرفه‌ای برای سایر اعضای هیأت علمی و دانشجویان شناخته می‌شوند، توصیه می‌شود هیأت ممیزه/کمیته منتخب دانشگاه نسبت به شناسایی افراد واجد شرایط اقدام و پس از بررسی پرونده و سوابق ایشان، به شرط احراز کلیه شرایط زیر (به‌عنوان شروط لازم) مراتب را جهت طرح و تأیید نهایی در هیأت ممیزه مرکزی به معاونت آموزشی وزارت منعکس نماید. در ضمن دانشگاه در هر سال می‌تواند حداکثر ۲٪ از متقاضیان را از این مسیر به مرتبه بعدی ارتقا دهد.
 

شرایط:
 • حداقل ۶ سال فعالیت آموزشی مستمر و تمام وقت در مرتبه فعلی (استادیار یا دانشیار)
 • کسب نمره ارزشیابی کیفیت تدریس ۱۹ یا بیشتر، حداقل در دو سوم مدت توقف در مرتبه فعلی
 • کسب حداقل ۶۰ امتیاز از بند ۳ ماده ۲ (کمیت تدریس) این آئین‌نامه
 • کسب حداقل ۴۰ امتیاز از بند ۴ ماده ۲ (راهنمایی پایان‌نامه) این آئین‌نامه
 • کسب مجموع ۱۸۰ امتیاز از ماده ۲ و یا ۲۲۰ امتیاز از مجموع مواد یک تا چهار این آئین‌نامه (بدون در نظر گرفتن سقف امتیاز برای هر یک از فعالیت‌ها)
 • کسب رأی موافق حداقل سه‌چهارم اعضای هیأت ممیزه دانشگاه درخصوص سرآمدی در آموزش
 
جدول شماره ۲-۴- امتیازهای قابل محاسبه از فعالیت‌های آموزشی
 
 اعضای هیأت علمی پژوهشی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت بهداشت
 


بند

موضوع

حداکثر امتیاز در واحد کار یا نیم‌سال

حداکثر امتیاز در هر موضوع

حداقل امتیاز لازم در هر دوره ارتقا

 

 

 

 

 

 

 


۱

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه

۱
کیفیت تدریس

 کیفیت عملکرد آموزشی اعضای هیأت علمی باید در حیطه‌های مختلف فعالیت آموزشی یک عضو هیأت علمی (متناسب با رشته کاری فرد و رسالت و اهداف دانشگاه محل فعالیت) مورد ارزیابی قرار گیرد.

این فعالیت‌ها می‌تواند در زمینه آموزش دوره‌های کاردانی، کارشناسی، دکترای عمومی، تخصصی و تحصیلات تکمیلی یا آموزش مداوم باشد.

هر چند فعالیت‌های آموزشی اعضای هیأت علمی بسیار متنوع می‌باشند اما رئوس آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

·        
آموزش نظری

·         کار در آزمایشگاه

·         کار در گروه‌های کوچک (بالینی و غیربالینی)

·        
آموزش بالینی (سرپایی، بستری، اتاق عمل و فیلد)

·        
مشارکت در گزارش صبحگاهی

·         مشارکت در کنفرانس‌های آموزشی

·         راهنمایی تحصیلی یا مشاوره دانشجویی

·         طراحی و بازنگری طرح درس

·         همکاری در برگزاری آزمون‌ها و ارزیابی‌های انجام‌شده از رده‌های مختلف آموزشی

·         تهیه مواد آموزشی و کمک آموزشی برای ارائه دروس مربوطه

·         مشارکت در برنامه‌های توانمندسازی اعضای هیأت علمی

·         مشارکت در آموزش مداوم گروه‌های مشمول

امتیاز کیفیت عملکرد آموزشی تا ۲۰ امتیاز می‌باشد.

ارزیابی این فعالیت‌ها و سایر فعالیت‌های آموزشی که ذکر نشده‌اند باید با رعایت اصول علمی ارزشیابی صورت گیرد.

لازم است ارزشیابی‌ها به‌صورت مستمر و با استفاده از روش‌های ارزیابی مختلف که دارای پایایی و روایی لازم باشد، صورت گیرد و در آن دیدگاه‌های دست‌اندرکاران مختلف لحاظ شود.

ارزیابی کیفیت عملکرد آموزشی براساس دستورالعملی که با رعایت مفاد این آئین‌نامه توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت تهیه و ابلاغ می‌شود، انجام می‌گیرد.

تبصرهبرای محاسبه نمره ارزشیابی کیفیت تدریس، میانگین نمره‌های کل زمان توقف در هر مرتبه علمی لحاظ می‌شود.

-

۲۰

استادیاری: ۱۵

دانشیاری: ۱۶

استادی: ۱۷

 

 

 

 

 

 

 


۲

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه

۲

کمیت تدریس

امتیاز تدریس هر واحد نظری یا معادل آن، در مقاطع کاردانی و کارشناسی یک دوم (۵/۰)، در مقاطع دکترای حرفه‌ای و کارشناسی ارشد ۷۵/۰ و در مقاطع دکترای تخصصی (Ph.D)، تخصص و فوق‌تخصص، یک است.

تبصره ۱: اگر عضو هیأت علمی در یک نیم سال تحصیلی یک درس را در چند کلاس به‌طور مکرر تدریس نماید، امتیاز کسب شده برای اولین کلاس با ضریب یک و برای کلاس‌های تکراری با ضریب یک دوم (۵/۰) منظور خواهد شد.

تبصره ۲: تدریس هر درس که برای اولین بار توسط عضو هیأت علمی ارائه می‌شود با ضریب یک و نیم (۵/۱) محاسبه می‌شود.

تبصره ۳:‌ اگر چند مدرس یک درس را به‌طور مشترک تدریس نمایند، امتیاز آن درس بین ایشان به‌میزان مشارکت در تدریس تقسیم می‌شود، مگر آن‌که تمام مدرسین در طول برنامه آموزشی حضور فعال داشته باشند، مانند آموزش کارگاهی یا آموزش در گروه‌های کوچک که در این‌صورت امتیاز کامل برای همه منظور می‌شود.

تبصره ۴: حداقل ۳۰ تا ۵۰٪ امتیازهای کسب شده از تدریس دروس بالینی، بسته به گروه آموزشی با تشخیص دانشکده مربوطه، باید از آموزش سرپایی (در درمانگاه‌ها و عرصه‌های آموزش جامعه‌نگر) کسب شود. در صورتی که فرد نتواند امتیاز موردنظر از آموزش سرپایی را کسب نماید حداکثر ۷۰٪ از امتیازهای سایر فعالیت‌های آموزشی برای وی منظور خواهد شد.

تبصره ۵: به دروسی که براساس موافقت دانشگاه مربوطه حق‌التدریس پرداخت می‌شود، امتیازی معادل نصف امتیاز تدریس موظف تعلق می‌گیرد. ولی مجموع امتیازهای کسب شده از دروس موظف و حق‌التدریسی در هر نیم سال تحصیلی از ۵/۱ امتیاز بیشتر نخواهد شد مشروط به این که حداقل دو سوم امتیاز از تدریس موظف کسب شود.

۵/۱

۱۵

۵

 

 

 

 

 

 

 


۳

 

 

 

 

 


ادامه ۳

راهنمایی پایان‌نامه‌های دوره‌های بالاتر از کارشناسی که به نتیجه کامل رسیده باشد برحسب نوع و کیفیت کار دارای امتیازهایی به شرح زیر می‌باشد:

هر پایان‌نامه دکترای عمومی پزشکی و دندانپزشکی تا ۳ امتیاز، هر پایان‌نامه دوره کارشناسی ارشد، داروسازی و MPH تا ۵/۳ امتیاز، هر پایان‌نامه دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی ۴ امتیاز و هر پایان‌نامه دکترای تخصصی(Ph.D) تا ۸ امتیاز، برای راهنمایی پایان‌نامه مقاطع کارشناسی (به‌شرط پیش‌بینی پایان‌نامه در کوریکولوم رشته مربوطه) تا یک امتیاز، پایان‌نامه فلوشیپ (به شرط پیش‌بینی پایان‌نامه در کوريکولوم رشته مربوطه) تا ۳ امتیاز

تبصره: به استاد راهنما (یا راهنماها) امتیاز کامل و به هر کدام از استادان مشاور پایان‌نامه‌های مذکور در این بند، معادل ۳۰٪ امتیاز استاد راهنما تعلق می‌گیرد.

-

۴۰

دانشیاری: ۱۰

 

 

 

 


استادی:‌۱۵

۴

اهتمام ورزیدن در پرورش محقق: تعمیق روح خودباوری دانشجویان در امر پژوهش و پیشبرد شبکه تحقیقات در سطح ملی و بین‌المللی با تأیید معاون پژوهشی وزارت بهداشت

تبصره: شیوه‌نامه مربوطه توسط وزارت بهداشت تهیه و ابلاغ می‌شود.

تا ۵

۱۵

-

۵

انتقال دانش یا فناوری در قالب کارگاه‌ها و دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی و پژوهشی با تأیید معاون پژوهشی مؤسسه

هر دوره  ۸ ساعته ۵/۰ امتیاز

۱۰

۵

حداقل امتیاز لازم از بندهای ۱ تا ۶


 


 

مطابق جداول شماره ۶ ذی‌ربط

حداکثر امتیاز قابل احتساب از بندهای ۱ تا ۶


 

۱۰۰


 
 
 
تبصره: کسب امتیازهای ماده ۲ برای مشاغل موضوع ماده ۴۴ آئین‌نامه استخدامی هیات علمی در زمان تصدی مشاغل مذکور الزامی نیست. درصورت انتصاب به سایر مشاغل (با حکم هریک از وزیران)، کسب امتیاز این ماده در دوره تصدی، فقط در حد موظف آموزشی فرد لازم است.
 
ماده۳- فعالیت‌های پژوهشی، فناوری
 
مجموعه‌ای از فعالیت‌های عضو هیأت علمی است که ضمن هدفمند بودن، قابلیت کشف و توسعه حقایق و به‌کارگیری یافته‌های علمی را دارد و با هدف رفع نیاز جامعه، توسعه مرزهای دانش و بسط فناوری‌های برخوردار از اولویت، در کشور است. این فعالیت‌ها عبارتند از:
 
جدول شماره ۳-۱- امتیازهای قابل محاسبه از فعالیت‌های پژوهشی، فناوری
 
اعضای هیأت علمی آموزشی «مؤسسه»
 


بند

موضوع

حداکثر امتیاز در واحد کار یا نیم‌سال

حداکثر امتیاز در هر موضوع

حداقل امتیاز لازم در هر دوره ارتقا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


۱

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه

۱
مقاله علمی-پژوهشی منتشرشده در نشریه‌های علمی-پژوهشی معتبر داخلی و خارجی

۱.       فهرست نشریه‌های داخلی با اعتبار علمی-پژوهشی را کمیسیون نشریات وزارتین و شورای‌عالی حوزه‌های علمیه به‌صورت ادواری منتشر می‌کند.

۲.       نشریه‌های خارجی معتبر را معاونت پژوهشی و فناوری وزارتین تعیین می‌کند.

۳.       حداکثر دو مقاله با گواهی پذیرش قطعی در هر مرتبه ارتقا مورد قبول است.

۴.       نسخة در نوبت چاپ مقاله، مشروط به درج DOI به‌مثابه مقاله چاپ شده است.

۵.       حداکثر ۴۰٪ امتیاز کسب شده از این بند می‌تواند از مقاله‌های پذیرفته یا چاپ شده در نشریه‌های مؤسسه محل خدمت متقاضی در زمان چاپ مقاله، یا نشریه‌هایی باشد که متقاضی در زمان چاپ مقاله مدیر مسئول، سردبیر یا عضو هیأت تحریریه آن‌ها بوده است.

۶.       امتیاز حداکثر دو مقاله مستخرج از هر طرح (منجر به تولید سندی ملی) در حداقل امتیازهای این بند محاسبه می‌شود، هرچند به همه مقاله‌ها امتیاز تعلق می‌گیرد.

۷.       حداقل۷۰٪ امتیاز مقاله‌ها، باید مستقیماً در ارتباط با تخصص (رشته تحصیلی/ گروه آموزشی) متقاضی باشد.

۸.       مقاله‌های با همپوشانی کمتر از ۳۰٪، مقاله مستقل تلقی می‌شوند و به مقاله‌های با همپوشانی بیشتر از ۷۰٪ امتیازی تعلق نمی‌گیرد. امتیاز تعلق گرفته به مقاله‌های با همپوشانی ۳۰ تا ۷۰٪ به نسبت میزان همپوشانی خواهد بود. در هرحال، مقاله نباید منجر به چاپ نتایج انتشار یافته شود.

۹.       متقاضی ارتقا به مراتب دانشیاری و استادی باید حداقل به ترتیب سه و پنج مقاله با شرایط مندرج در شیوه‌نامه اجرایی این آئین‌نامه، ارائه دهد.

۱۰.   چاپ حداقل یک مقاله به زبان فارسی در هر مرتبه ارتقا الزامی است.

۱۱.   امتیاز مقاله مستخرج از طرح‌های پژوهشی محرمانه که امکان چاپ و انتشار آنان به‌واسطه محرمانه بودن ممکن نیست با تأیید کمیته ممیزی منتخب وزارتین متبوع حسب مورد، تا ۲/۱ برابر قابل افزایش است.

۱۲.   امتیاز مقاله مشترک با اعضای هیأت علمی مراکز معتبر علمی خارج از کشور که برگرفته از طرح تحقیقاتی مشترک، فرصت مطالعاتی متقاضی/ دانشجوی تحت راهنمایی متقاضی و دانشجوی مشترک باشد، تا ۲/۱ برابر قابل افزایش است.

۱۳.   امتیاز مقاله پراستناد و داغ با تأیید هیأت ممیزه تا ۵/۱ برابر قابل افزایش است.

۱۴.   امتیاز مقاله مستخرج از برنامه مصوب تحقیقاتی جهت‌دار عضو هیأت علمی که حداقل۵۰٪ آن برنامه معطوف به رفع مشکلات کشور باشد، تا ۵/۱ برابر قابل افزایش است.

۱۵.   امتیاز مقاله چاپ شده در نشریه‌های Nature و Science تا دو برابر قابل افزایش است. سایر امتیازهای این نوع مقاله در شیوه‌نامه اجرایی این آئین‌نامه تعیین می‌شود.

تا ۷


 

مطابق با جداول شماره ۶ ذی‌ربط

تبصرهتعریف و شیوه امتیازدهی به انواع مقاله‌ها و نحوه اعمال ضریب تأثیر مجله در امتیاز مقاله‌ها، در شیوه‌نامه اجرایی این آئین‌نامه تعیین و اعلام می‌شود.

۲

مقاله علمی - مروری منتشر شده در نشریه‌های معتبر

تا ۷

۳۰


 

۳

مقاله‌های علمی و تحشیه چاپ شده در نشریه‌های علمی-ترویجی داخلی معتبر

 

۱.      به‌صورت ادواری فهرست نشریه‌های داخلی با اعتبار علمی-ترویجی را کمیسیون نشریات وزارتین و شورای عالی حوزه‌های علمیه منتشر می‌کنند.

۲.      موضوع مقاله باید مستقیماً در ارتباط با تخصص متقاضی باشد.

۳.      مقاله‌های با همپوشانی کمتر از ۳۰٪ ، مقاله مستقل تلقی می‌شوند و به مقاله‌های با همپوشانی بیشتر از ۷۰٪ امتیازی تعلق نمی‌گیرد. امتیاز تعلق‌گرفته به مقاله‌های با همپوشانی ۳۰ تا ۷۰٪ به نسبت میزان همپوشانی خواهد بود. در هر حال، مقاله نباید منجر به چاپ نتایج انتشار یافته شود.

تا ۳

۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

۴

مداخل چاپ شده در دانشنامه‌ها، دائرةالمعارف‌ها و فرهنگ‌ها با نظر هیأت داوری مورد تأیید هیأت ممیزه مؤسسه

تا ۲

۸


 

۵

مقاله علمی کامل ارائه شده در همایش‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی

تبصره: حداکثر تعداد مقاله‌های قابل قبول از متقاضی در یک همایش در هر سال ۳ مقاله است. این مقاله‌ها می‌تواند با همکاری دانشجویان و یا همکاران باشد.

تا ۲

۱۲


 

۶

خلاصه مقاله علمی ارائه شده در همایش‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی

تبصره: حداکثر تعداد مقاله‌های قابل قبول از متقاضی در یک همایش در هر سال ۳ مقاله است. این مقاله‌ها می‌تواند با همکاری دانشجویان و یا همکاران باشد.

تا ۱

۵


 

۷

مقاله علمی-پژوهشی مستخرج از رساله متقاضی (ویژه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم)

تبصرهحداکثر امتیاز هر یک از مقاله‌های موضوع این بند درصورتی به متقاضی تعلق می‌گیرد که نام متقاضی به‌عنوان نویسنده نخست یا پس از نام استاد راهنما به‌عنوان نویسنده دوم و یا به‌عنوان نویسنده مسئول ثبت شده باشد.

تا ۲

۵


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


۸

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه

۸

 

 

 

  

تولید دانش فنی/ اختراع یا اکتشاف منجر به تولید و تجاری‌سازی محصول یا فرآیند با تأیید مراجع ذی‌صلاح وزارتین و نیز هر نوآوری که برای حل مشکلات و معضلات کشور مؤثر باشد و یا منجر به تولید خدمت یا محصول جدیدی در کشور شود.

نحوه امتیازدهی به این فعالیت‌ها به شرح موارد ۱ تا ۱۰ خواهد بود:

۵۰


 

۱.طراحی سیستم‌ها، روش‌ها و خدمات جدید به‌منظور حل معضلات آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و درمانی در سطح کشور با گواهی مراجع ذی‌صلاح وزارتین

یک تا ۶

از بندهای ۱ تا ۶

 ۲۰ امتیاز


 

۲.طراحی سیستم‌ها، روش‌ها و خدمات جدید به‌منظور حل معضلات آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و درمانی در سطح منطقه با گواهی مراجع ذی‌صلاح در منطقه آمایشی

۵/۰ تا ۴

-

۳.مدل سازی وسایل پزشکی و آزمایشگاهی و ساخت هر قطعه که منجر به تولید دستگاه شود؛ با گواهی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت و تأیید هیأت ممیزه مرکزی

یک تا ۳


 

۴.تولید مواد برای آزمایش‌های پزشکی و تولیدات دارویی جدید از طریق مهندسی معکوس، به ترتیب با گواهی معاونت درمان یا معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت (حسب مورد) و تأیید هیأت ممیزه مرکزی وزارت بهداشت

یک تا ۶


 

۵.انجام فعالیت‌های جدید پزشکی که به خودکفایی کشور کمک مؤثر کند مانند اجرای روش‌های تشخیصی- درمانی نوین برای اولین بار در ایران با گواهی هیأت ممتحنه رشته مربوطه و تأیید هیأت ممیزه مرکزی وزارت بهداشت

۵/۰ تا ۴


 

۶.تدوین راهنمای طبابت بالینی کشور، با استناد بر پژوهش و بر اساس شواهد علمی با گواهی معاونت درمان وزارت بهداشت و تأیید هیأت ممیزه مرکزی وزارت بهداشت

۵/۰ تا ۵


 


 

۷.اختراع، اکتشاف و تولید محصولات پژوهشی کاربردی ثبت شده در مراجع قانونی داخل کشور با تایید معاونت پژوهشی و فناوری وزارتین

۵/۰ تا ۵

از بندهای ۷ تا ۱۰

۳۰ امتیاز


 

۸.اختراع، اکتشاف و تولید محصولات پژوهشی کاربردی ثبت‌شده و دستاوردهای فناورانه که در چارچوب پژوهش‌های کاربردی، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری با رعایت مالکیت فکری در قالب شرکت دانش‌بنیان یا شرکت دانشگاهی مراحل تجاری‌سازی آن با تأیید مراجع مربوطه به انجام رسیده باشد.

تبصره: چنانچه ثبت اختراع در سطح بین‌المللی، به همراه چاپ مقاله‌ای باشد به یک مورد امتیاز کامل و به مورد دیگر نصف امتیاز تعلق می‌گیرد.

۱ تا ۱۵

-

۹.ثبت مالکیت فکری (پتنت) دستاوردهای پژوهشی و فناوری به نام مؤسسه محل خدمت متقاضی، به شرط اینکه به فروش رسیده و یا به‌صورت تحت لیسانس از آن استفاده شده باشد.

تا ۱۵


 

۱۰.           تعیین توالی ژن ثبت شده در مراجع قانونی یا علمی داخلی یا خارج از کشور با تأیید مراجع ذی‌صلاح وزارتین

۵/۰ تا ۲


 

۹

۱. گزارش‌های علمی طرح‌های پژوهشی و فناوری خاتمه یافته در داخل مؤسسه با تأیید معاون پژوهش و فناوری مؤسسه

تا ۲

۶


 

۲. گزارش‌های علمی طرح‌های پژوهشی و فناوری با طرف قرارداد خارج از مؤسسه تأییدشده نهاد سفارش‌دهنده، که تا حد امکان نکات زیر در محاسبه امتیاز آن‌ها در نظر گرفته می‌شود:

-  
استانی، منطقه‌ای، ملی یا بین‌المللی بودن موضوع طرح؛

-   گزارش طرح‌های تحقیقاتی مشترک با دانشگا‌ه‌ها و مؤسسه‌های علمی خارج از کشور تا ۲/۱ برابر.

تا ۱۵


 

تبصره ۱: امتیاز این بند ویژه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم می‌باشد.

تبصره ۲: به طرح‌هایی که ناشی از مسئولیت اجرایی و وظایف حقوقی متقاضی باشد یا با تخصص او مرتبط نباشد، امتیازی تعلق نمی‌گیرد.

۱۰

اثر بدیع و ارزنده هنری یا ادبی و فلسفی چاپ شده

تا ۱۰

۳۰

-

تبصره: مجموع امتیازهای متقاضی از موارد مندرج در بندهای۸، ۹-۲ و ۱۰ می تواند تا ۵۰٪ از حداقل امتیازهای لازم بند یک این جدول (جدول شماره ۳-۱) را پوشش دهد(ویژه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم).

۱۱

ایجاد ظرفیت فعال در جذب اعتبار پژوهشی (گرنت) داخلی یا بین‌المللی

یک امتیاز به ازای هر ۱۵۰ میلیون ریال گرنت داخلی و یا ۵۰۰۰ دلار گرنت خارجی

۱۲

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


۱۲

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه ۱۲

الف) تصنیف، تألیف، تصحیح انتقادی، ترجمه کتاب، دانشنامه که موارد زیر در محاسبه امتیاز آن‌ها در نظر گرفته شوند. (ویژه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم)

تصنیف: تا ۱۵

تألیف: تا ۱۰


 

تصحیح انتقادی: تا ۷

ترجمه مرتبط با تخصص: تا ۷

۱۰

۱. امتیاز موضوع این بند برای کتاب تالیفی یا تصنیفی به زبان خارجی که توسط ناشران معتبر بین‌المللی چاپ شده باشد، تا ۵/۱ برابر قابل افزایش است.

۲. امتیازهای متقاضی از تصنیف یا تألیف کتاب می‌تواند تا ۲۵٪ از حداقل امتیازهای لازم بند یک این جدول (جدول شماره ۳-۱) را پوشش دهد.

۳. امتیازهای متقاضی از تصنیف یا تألیف کتاب برای گروه‌های علوم انسانی و هنر می‌تواند تا ۵۰٪ از حداقل امتیازهای لازم بند یک این جدول (جدول شماره ۳-۱) را پوشش دهد. تشخیص رشته‌ها برعهده هیأت ممیزه است.

۴. امتیاز متقاضی برای تجدید چاپ یا ویرایش با حداقل ۳۰٪ تغییر در محتوای کتاب، حداکثر ۳۰٪ از امتیازهای تعیین شده در این بند خواهد بود.


 

ب) تصنیف، تألیف، تصحیح انتقادی و ترجمه کتاب و دانشنامه که موارد زیر در محاسبه امتیاز آن‌ها در نظر گرفته می‌شود (ویژه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت بهداشت)

۱- تألیف یا تصنیف کتاب (حاصل از دستاوردهای پژوهشی خود)، تألیف مجموعه کتاب‌هایی همانند دائرةالمعارف با تأیید نهایی هیأت ممیزه ذی‌ربط

تا ۱۵

۳۰

-

۲- کتاب تألیفی در رشته غیر مرتبط با رشته تخصصی نویسنده

تا ۵/۱

۳

۳- تألیف یا تدوین کتاب چاپی (برمبنای تیراژ و نوبت چاپ) یا الکترونیکی که به‌عنوان منبع آموزشی مورد استفاده قرارگیرد:

۱. کتاب منبع آموزشی در سطح ملی با تأیید شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت بهداشت

تا ۳

۶

۲. کتاب در سطح مؤسسه با تأیید شورای انتشارات مؤسسه و شورای آموزشی مؤسسه

تا ۵/۱

۳

۴- تجدید چاپ کتاب تألیفی یا تصنیفی در صورتی که حداقل به میزان ۳۰٪ در محتوای آن اصلاح یا اضافه صورت پذیرفته باشد به تشخیص هیأت ممیزه ذی‌ربط

۵/۰ تا ۲

۴

۵- تصحیح انتقادی کتاب معتبر با تأیید کمیسیون تخصصی هیأت ممیزه ذی‌ربط

۵

۱۰

۶- ویرایش علمی/ ادبی (زبانی) آثار تألیفی یا ترجمه‌ای با تأیید نهایی هیأت ممیزه ذی ربط

۵/۰ تا ۲

۸

 

 

 

 

 

 


۱۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه ۱۳

۱. راهنمایی و مشاوره پایان‌نامه کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه‌ای یا سطح ۳ حوزه (سقف برای پایان‌نامه‌های کاربردی به‌منظور حل مشکلات کشور با ضریب ۵/۱ برابر)

۱. استاد راهنما

۲

۲۵

مطابق با جداول شماره ۶ ذی‌ربط

۲. استاد مشاور

۵/۰

۲. راهنمایی و مشاوره رساله دکتری تخصصی یا سطح ۴ حوزه (سقف برای رساله‌های کاربردی به‌منظور حل مشکلات کشور با ضریب ۵/۱ برابر)

۱. استاد راهنما

۶

۲. استاد مشاور

۵/۱

تبصره ۱: این بند ویژه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم می‌باشد.

تبصره ۲: برای ارتقا به مرتبه دانشیاری راهنمایی حداقل چهار پایان‌نامه کارشناسی ارشد مشروط به دایر بودن دوره کارشناسی ارشد در رشته متقاضی در مؤسسه محل خدمت الزامی است.

تبصره ۳: برای ارتقا به مرتبه دانشیاری اعضای هیأت علمی گروه معارف، راهنمایی حداقل چهار پایان‌نامه کارشناسی ارشد مشروط به دایر بودن و دانش‌آموخته داشتن در دوره کارشناسی ارشد رشته متقاضی در مؤسسه محل خدمت الزامی است و درصورت فقدان دوره کارشناسی ارشد در رشته متقاضی اتمام یک کتاب تألیفی یا یک طرح پژوهشی مصوب در رشته تخصصی متقاضی که در چارچوب اسناد ملی یا بالادستی انجام شده باشد؛ کفایت می‌کند.

تبصره ۴: برای ارتقا به مرتبه استادی راهنمایی حداقل ۳ رساله دکتری مشروط به دایر بودن و دانش‌آ‌موخته داشتن در دوره دکتری رشته متقاضی در مؤسسه محل خدمت الزامی است. در صورت فقدان دوره دکتری در رشته متقاضی اتمام یک طرح ملی یا یک کتاب تصنیفی کفایت می‌کند.

تبصره ۵: برای ارتقا به مرتبه استادی اعضای هیأت علمی گروه معارف، راهنمایی حداقل ۳ رساله دکتری مشروط به دایر بودن و دانش‌آموخته داشتن در دوره دکتری رشته متقاضی در مؤسسه محل خدمت الزامی است و درصورت فقدان دوره دکتری در رشته متقاضی اتمام یک کتاب تصنیفی یا یک طرح پژوهشی مصوب در رشته تخصصی مربوطه که در چارچوب اسناد ملی یا بالادستی انجام شده باشد؛ کفایت می‌نماید.

۱۴

کرسی‌های نظریه‌پردازی

۱ارائه کرسی‌های علمی- ترویجی

۲ تا ۴


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

۲. ارائه دستاوردها و نتایج علمی- پژوهشی برگرفته از کرسی‌های نظریه‌پردازی در همایش‌ها و میزگردهای مراکز علمی ملی و بین‌المللی

۴

۳. نقد علمی در حوزه‌های علوم به‌ویژه علوم انسانی و معارف اسلامی

۳ تا ۷

۴. نوآوری در حوزه‌های علوم به‌ویژه علوم انسانی و معارف اسلامی

۳ تا ۷

۵. نظریه‌پردازی در حوزه‌های علوم به‌ویژه علوم انسانی و معارف اسلامی

۷ تا ۱۲

۱۵

کسب رتبه در جشنواره‌های داخلی و خارجی، که در محاسبه امتیاز آن‌ها اعتبار جشنواره و رتبه متقاضی در جشنواره در نظر گرفته می‌شود.

تا ۶

۱۰

۱۶

داوری و نظارت بر فعالیت‌های پژوهشی

۱. داوری مقاله‌های علمی- پژوهشی مجلات معتبر و آثار بدیع و ارزنده هنری هر مورد تا ۱ امتیاز

۲. داوری کتاب، داوری یا نظارت بر طرح‌های پژوهشی یا فناوری هر مورد تا ۲ امتیاز

-

۱۰

حداقل امتیاز لازم از بندهای ۱ تا ۱۶


 


 

مطابق با جداول شماره ۶ ذی‌ربط

حداکثر امتیاز قابل احتساب از بندهای ۱ تا ۱۶


 

سقف ندارد


 
               
 
تبصره: به‌منظور تسریع در ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی سرآمد در پژوهش (اعم از اعضای هیأت علمی آموزشی یا پژوهشی) شاغل در مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت بهداشت، شرایط و فرآیند زیر مدنظر قرار می‌گیرد:
 
الف) چنانچه عضو هیأت علمی در مرتبه استادیاری به دانشیاری و یا دانشیاری به استادی یک مقاله اصیل به‌عنوان نویسنده اول یا مسئول در –JAMA-Lancet-Science-Nature یا
New England Journal منتشر کند؛ حداقل زمان چهار ساله توقف به سه سال کاهش می‌یابد.
 
ب) چنانچه عضو هیأت علمی در مرتبه استادیاری به دانشیاری و یا دانشیاری به استادی موفق به ورود به فهرست یک درصد دانشمندان برتر دنیا در پایگاه ESI شود؛ حداقل زمان چهار ساله توقف به دو سال کاهش می‌یابد. استفاده از این امتیاز صرفاً برای یک بار در طول خدمت امکان‌پذیر است.
 
ج) چنانچه عضو هیأت علمی با مرتبه استادیاری یا دانشیاری، موفق به تولید دانش فنی، اختراع یا اکتشاف منجر به تولید و تجاری‌سازی دارو یا تجهیزات پزشکی شود که با تأیید سازمان غذا و دارو وارد بازار شده باشد با تأیید هیأت ممیزه مرکزی، حداقل زمان چهار ساله توقف به سه سال کاهش می‌یابد.
 
جدول شماره ۳-۲-امتیازهای قابل محاسبه از فعالیت‌های پژوهشی، فناوری اعضای هیأت علمی پژوهشی «مؤسسه»
 


بند

موضوع

حداکثر امتیاز در واحد کار یا نیم‌سال

حداکثر امتیاز در هر موضوع

حداقل امتیاز لازم در هر دوره ارتقا

۱

رعایت ضوابط و مقررات پژوهشی مؤسسه و تخصیص اوقات موظف به امر پژوهش و انجام صحیح امور محوله

الف) در مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم

۷/۰

۷

۵

ب) در مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت بهداشت

۲

۲۰

۱۵ امتیاز در کل دوره (حداقل امتیاز سالیانه ۵/۲ امتیاز)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


۲

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه ۲

مقاله علمی- پژوهشی منتشرشده در نشریه‌های علمی-پژوهشی معتبر داخلی و خارجی

۱. فهرست نشریه‌های داخلی با اعتبار علمی-پژوهشی را کمیسیون نشریات وزارتین و شورای عالی حوزه‌های علمیه به‌صورت ادواری منتشر می‌کند.

۲. نشریه‌های خارجی معتبر را معاونت پژوهشی و فناوری وزارتین تعیین می‌کند.

۳. حداکثر دو مقاله با گواهی پذیرش قطعی در هر مرتبه ارتقا مورد قبول است.

۴. نسخه در نوبت چاپ مقاله، مشروط به درج DOI به مثابه مقاله چاپ شده است.

۵. حداکثر ۴۰٪ امتیاز کسب شده از این بند می‌تواند از مقاله‌های پذیرفته یا چاپ شده در نشریه‌های مؤسسه محل خدمت متقاضی در زمان چاپ مقاله، یا نشریه‌هایی باشد که متقاضی در زمان چاپ مقاله مدیر مسئول، سردبیر یا عضو هیأت تحریریه آن‌ها بوده است.

۶. امتیاز حداکثر دو مقاله مستخرج از هر طرح (منجر به تولید سندی ملی) در حداقل امتیازهای این بند محاسبه می‌شود، هرچند به همه مقاله‌ها امتیاز تعلق می‌گیرد.

۷. حداقل۷۰٪ امتیاز مقاله‌ها، باید مستقیماً در ارتباط با تخصص (رشته تحصیلی/گروه پژوهشی) متقاضی باشد.

۸. مقاله‌های با همپوشانی کمتر از ۳۰٪ ، مقاله مستقل تلقی می‌شوند و به مقاله‌های با همپوشانی بیشتر از ۷۰٪ امتیازی تعلق نمی‌گیرد. امتیاز تعلق گرفته به مقاله‌های با همپوشانی ۳۰٪ تا ۷۰٪ به نسبت میزان همپوشانی خواهد بود. در هرحال، مقاله نباید منجر به چاپ نتایج انتشار یافته شود.

۹. متقاضی ارتقا به مراتب دانشیاری و استادی باید حداقل به ترتیب سه و پنج مقاله با شرایط مندرج در شیوه‌نامه اجرایی این آئین‌نامه، ارائه دهد.

۱۰. چاپ حداقل یک مقاله به زبان فارسی در هر مرتبه ارتقاء الزامی است.

۱۱. امتیاز مقاله مستخرج از طرح‌های پژوهشی محرمانه که امکان چاپ و انتشار آنان به واسطه محرمانه بودن ممکن نیست با تأیید کمیته ممیزی منتخب وزارتین متبوع حسب مورد، تا ۲/۱ برابر قابل افزایش است.

۱۲. امتیاز مقاله مشترک با اعضای هیأت علمی مراکز معتبر علمی خارج از کشور که برگرفته از طرح تحقیقاتی مشترک، فرصت مطالعاتی متقاضی/ دانشجوی تحت راهنمایی متقاضی و دانشجوی مشترک باشد، تا ۲/۱ برابر قابل افزایش است.

۱۳. امتیاز مقاله پراستناد و داغ با تأیید هیأت ممیزه تا ۵/۱ برابر قابل افزایش است.

۱۴. امتیاز مقاله مستخرج از برنامه مصوب تحقیقاتی جهت‌دار عضو هیأت علمی که حداقل ۵۰٪ آن برنامه معطوف به رفع مشکلات کشور باشد، تا ۵/۱ برابر قابل افزایش است.

۱۵. امتیاز مقاله چاپ شده در نشریه‌های Nature و Science تا دو برابر قابل افزایش است. سایر امتیازهای این نوع مقاله در شیوه‌نامه اجرایی این آئین‌نامه تعیین می‌شود.

تا ۷


 

مطابق با جداول شماره ۶ ذی‌ربط

تبصرهتعریف و شیوه امتیازدهی به انواع مقاله‌ها و نحوه اعمال ضریب تأثیر مجله در امتیاز مقاله‌ها، در شیوه‌نامه اجرایی این آئین‌نامه تعیین و اعلام می‌شود.

۳

مقاله علمی مروری منتشرشده در نشریه‌های معتبر

تا ۷

۳۰

-

۴

مقاله‌های علمی و تحشیه چاپ‌شده در نشریه‌های علمی- ترویجی داخلی معتبر

۱. به‌صورت ادواری فهرست نشریه‌های داخلی با اعتبار علمی-ترویجی را کمیسیون نشریات وزارتین و شورای عالی حوزه‌های علمیه منتشر می‌کنند.

۲. موضوع مقاله باید مستقیماً در ارتباط با تخصص متقاضی باشد.

۳. مقاله‌های با همپوشانی کمتر از ۳۰٪ ، مقاله مستقل تلقی می‌شوند و به مقاله‌های با همپوشانی بیشتر از ۷۰٪ امتیازی تعلق نمی‌گیرد. امتیاز تعلق‌گرفته به مقاله‌های با همپوشانی ۳۰ تا ۷۰٪ به نسبت میزان همپوشانی خواهد بود. در هر حال، مقاله نباید منجر به چاپ نتایج انتشار یافته شود.

تا ۳

۱۸

۵

مداخل چاپ شده در دانشنامه‌ها، دایرةالمعارف‌ها و فرهنگ‌ها با نظر هیأت داوری مورد تأیید هیأت ممیزه مؤسسه

تا ۲

۸


 

۶

مقاله علمی کامل ارائه شده در همایش‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی

تبصره: حداکثر تعداد مقاله‌های قابل قبول از متقاضی در یک همایش در هر سال سه مقاله است. این مقاله‌ها می‌تواند با همکاری دانشجویان و یا همکاران باشد.

تا ۲

۱۲


 

۷

خلاصه مقاله علمی ارائه شده در همایش‌های علمی معتبر ملی و بین‌المللی

تبصره: حداکثر تعداد مقاله‌های قابل قبول از متقاضی در یک همایش در هر سال سه مقاله است. این مقاله‌ها می‌تواند با همکاری دانشجویان و یا همکاران باشد.

تا ۱

۵


 

۸

مقاله علمی-پژوهشی مستخرج از رساله متقاضی (ویژه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم)

تبصره: حداکثر امتیاز هر یک از مقاله‌های موضوع این بند در صورتی به متقاضی تعلق می‌گیرد که نام وی به‌عنوان نویسنده نخست، یا پس از نام استاد راهنما به‌عنوان نویسنده دوم یا به‌عنوان نویسنده مسئول ثبت شده باشد.

تا ۲

۵

-

 

 

 

 


۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه ۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

تولید دانش فنی/ اختراع یا اکتشاف منجر به تولید و تجاری‌سازی محصول یا فرآیند با تأیید مراجع ذی‌صلاح وزارتین و نیز هر نوآوری که برای حل مشکلات و معضلات کشور مؤثر باشد و یا منجر به تولید خدمت یا محصول جدیدی در کشور شود.

نحوه امتیازدهی به این فعالیت‌ها به شرح موارد ۱ تا ۱۰ خواهد بود:

۵۰

۱. طراحی سیستم‌ها، روش‌ها و خدمات جدید در جهت حل معضلات آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و درمانی در سطح کشور با گواهی مراجع ذی‌صلاح وزارتین

یک تا ۶

از بندهای ۱ تا ۶

۲۰ امتیاز


 

۲. طراحی سیستم‌ها، روش‌ها و خدمات جدید به‌منظور حل معضلات آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و درمانی در سطح منطقه با گواهی مراجع ذی‌صلاح در منطقه آمایشی

۵/۰ تا ۴


 

۳. مدل‌سازی وسایل پزشکی و آزمایشگاهی و ساخت هر قطعه که منجر به تولید دستگاه شود؛ با گواهی اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت و تأیید هیأت ممیزه مرکزی


 

یک تا ۳


 


 

۴. تولید مواد برای آزمایش‌های پزشکی و تولیدات دارویی جدید ازطریق مهندسی معکوس، به ترتیب با گواهی معاونت درمان یا معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت (حسب مورد) و تأیید هیأت ممیزه مرکزی وزارت بهداشت

یک تا ۶


 


 

۵. انجام فعالیت‌های جدید پزشکی که به خودکفایی کشور کمک مؤثر نماید مانند اجرای روش‌های تشخیصی درمانی نوین برای اولین بار در ایران با گواهی هیأت ممتحنه رشته مربوطه و تأیید هیأت ممیزه مرکزی وزارت بهداشت

۵/۰ تا ۴


 


 

۶. تدوین راهنمای طبابت بالینی کشور، با استناد بر پژوهش و براساس شواهد علمی با گواهی معاونت درمان وزارت بهداشت و تأیید هیأت ممیزه مرکزی وزارت بهداشت

۵/۰ تا ۵


 


 

۷.  اختراع، اکتشاف و تولید محصولات پژوهشی کاربردی ثبت شده در مراجع قانونی داخل کشور با تأیید معاونت پژوهش و فناوری وزارتین متبوع

۵/۰ تا ۵

از بندهای ۷ تا ۱۰

۳۰ امتیاز

-

۸. اختراع، اکتشاف و تولید محصولات پژوهشی کاربردی ثبت شده و دستاوردهای فناورانه که در چارچوب پژوهش‌های کاربردی، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری با رعایت مالکیت فکری در قالب شرکت دانش‌بنیان یا شرکت دانشگاهی مراحل تجاری‌سازی آن با تأیید مراجع مربوطه به انجام رسیده باشد.

تبصره: چنانچه ثبت اختراع در سطح بین‌المللی، به همراه چاپ مقاله‌ای باشد به یک مورد امتیاز کامل و به مورد دیگر نصف امتیاز تعلق می‌گیرد.

۱ تا ۱۵


 

۹. ثبت مالکیت فکری (پتنت) دستاوردهای پژوهشی و فناوری به نام مؤسسه محل خدمت متقاضی، به شرط این‌که به فروش رسیده و یا به‌صورت تحت لیسانس از آن استفاده شده باشد.

تا ۱۵


 

۱۰. تعیین توالی ژن ثبت شده در مراجع قانونی یا علمی داخل یا خارج از کشور با تأیید مراجع ذی‌صلاح وزارتین

۵/۰ تا ۲


 

۱۰

۱. گزارش‌های علمی طرح‌های پژوهشی و فناوری خاتمه‌یافته در داخل مؤسسه با تأیید معاون پژوهشی و فناوری مؤسسه

تا ۲

۶

مطابق با جداول شماره ۶ ذی‌ربط

۲. گزارش‌های علمی طرح‌های پژوهشی و فناوری با طرف قرارداد خارج از مؤسسه، با تأیید نهاد سفارش‌دهنده که تا حد امکان نکات زیر در محاسبه امتیاز آن‌ها در نظر گرفته می‌شود:

-
استانی، منطقه‌ای، ملی یا بین‌المللی بودن موضوع طرح؛

- گزارش طرح‌های تحقیقاتی مشترک با دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی خارج از کشور تا ۲/۱ برابر.

تا ۱۵


 

تبصره ۱: امتیاز این بند ویژه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم است.

تبصره ۲: برای ارتقا به مراتب دانشیاری و استادی به‌ترتیب داشتن حداقل یک و سه طرح پژوهشی خاتمه یافته خارج از مؤسسه (موضوع بند ۱۰-۲) الزامی است.

تبصره ۳: به طرح‌هایی که ناشی از مسئولیت اجرایی و وظایف حقوقی متقاضی باشد یا با تخصص فرد متقاضی مرتبط نباشد، امتیازی تعلق نمی‌گیرد.

۱۱

اثر بدیع و ارزنده هنری و یا ادبی و فلسفی چاپ شده

تا ۱۰

۳۰

-

تبصرهمجموع امتیازهای متقاضی از موارد مندرج در بندهای ۹، ۱۰-۲ و ۱۱ می‌تواند تا ۵۰٪ از حداقل امتیازهای لازم بند دو این جدول (جدول شماره ۳-۲) را پوشش دهد (ویژه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم).

۱۲

ایجاد ظرفیت فعال در جذب اعتبار پژوهشی (گرنت) داخلی یا بین‌المللی

یک امتیاز به‌ازای هر ۱۵۰ میلیون ریال گرنت داخلی و یا ۵۰۰۰ دلار گرنت خارجی

۲۰

-

 

 


۱۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه ۱۳

الف) تصنیف، تألیف، تصحیح انتقادی، ترجمه کتاب و دانشنامه که موارد زیر در محاسبه امتیاز آن‌ها درنظر گرفته می‌شود (ویژه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم)

تصنیف:تا ۱۵

تألیف: تا ۱۰


 

تصحیح‌انتقادی: تا ۷

ترجمه مرتبط با تخصص: تا ۷

۱۰

۱. امتیاز موضوع این بند برای کتاب تألیفی یا تصنیفی به زبان خارجی که توسط ناشران معتبر بین‌المللی چاپ شده باشد، تا ۵/۱ برابر قابل افزایش است.

۲. امتیازهای متقاضی از تصنیف یا تألیف کتاب می‌تواند تا ۲۵٪ از حداقل امتیازهای لازم بند دو این جدول (جدول شماره ۳-۲) را پوشش دهد.

۳. امتیازهای متقاضی از تصنیف یا تألیف کتاب برای گروه‌های علوم انسانی و هنر می‌تواند تا ۵۰٪ از حداقل امتیازهای لازم بند دو این جدول (جدول شماره ۳-۲) را پوشش دهد. تشخیص رشته‌ها بر عهده هیأت ممیزه است.

۴. امتیاز متقاضی برای تجدید چاپ یا ویرایش با حداقل ۳۰٪ تغییر در محتوای کتاب، حداکثر ۳۰٪ از امتیازهای تعیین شده در این بند خواهد بود.

ب - تصنیف، تألیف، تصحیح انتقادی، ترجمه کتاب و دانشنامه که موارد زیر در محاسبه امتیاز آن‌ها در نظر گرفته می‌شود (ویژه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت بهداشت)

۱. تألیف یا تصنیف کتاب (حاصل از دستاوردهای پژوهشی خود)، تألیف مجموعه کتاب‌هایی همانند دایرةالمعارف با تأیید نهایی هیأت ممیزه ذی‌ربط

تا ۱۵

۳۰

-

۲. کتاب تألیفی در رشته غیرمرتبط با رشته تخصصی نویسنده

تا ۵/۱

۳

۳. تألیف یا تدوین کتاب چاپی (بر مبنای تیراژ و نوبت چاپ) یا الکترونیکی که به‌عنوان منبع آموزشی مورد استفاده قرار گیرد:

۱. کتاب منبع آموزشی در سطح ملی با تأیید شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت بهداشت

تا ۳

۶

۲. کتاب در سطح مؤسسه با تأیید شورای انتشارات مؤسسه و شورای آموزشی مؤسسه

تا ۵/۱

۳

۴- تجدید چاپ کتاب تألیفی یا تصنیفی در صورتی که حداقل به میزان ۳۰٪ در محتوای آن اصلاح یا اضافه صورت پذیرفته باشد به تشخیص هیأت ممیزه ذی‌ربط

۵/۰ تا ۲

۴

۵- تصحیح انتقادی کتاب معتبر با تأیید کمیسیون تخصصی هیأت ممیزه ذی‌ربط

۵

۱۰

۶- ویرایش علمی/ ادبی (زبانی) آثار تألیفی یا ترجمه‌ای با تأیید نهایی هیأت ممیزه ذی‌ربط

۵/۰ تا ۲

۸

۱۴

۱. راهنمایی و مشاوره پایان‌نامه کارشناسی ارشد یا دکتری حرفه‌ای یا سطح ۳ حوزه (سقف برای پایان‌نامه‌های کاربردی به‌منظور حل مشکلات کشور با ضریب ۵/۱ برابر)

۱. استاد راهنما

۲

۲۵

۲. استاد مشاور

۵/۰

۲.راهنمایی و مشاوره رساله دکتری تخصصی یا سطح ۴ حوزه (سقف برای رساله‌های کاربردی به‌منظور حل مشکلات کشور با ضریب ۵/۱ برابر)

۱. استاد راهنما

۶

۲. استاد مشاور

۵/۱

تبصره: امتیاز این بند ویژه اعضای هیأت علمی مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم می‌باشد.

۱۵

کرسی‌های نظریه‌پردازی

۱. ارائه کرسی‌های علمی- ترویجی

۲ تا ۴


 

-

۲.  ارائه دستاوردها و نتایج علمی-پژوهشی برگرفته از کرسی‌های نظریه‌پردازی در همایش‌ها و میزگردهای مراکز علمی ملی و بین‌المللی

۴

۳. نقد علمی در حوزه‌های علوم به‌ویژه علوم انسانی و معارف اسلامی

۳ تا ۷

۴. نوآوری در حوزه‌های علوم به‌ویژه علوم انسانی و معارف اسلامی

۳ تا ۷

۵. نظریه‌پردازی در حوزه‌های علوم به‌ویژه علوم انسانی و معارف اسلامی

۷ تا ۱۲

۱۶

کسب رتبه در جشنواره‌های داخلی و خارجی که در محاسبه امتیاز آن‌ها اعتبار جشنواره و رتبه متقاضی در جشنواره در نظر گرفته می‌شود.

تا ۶

۱۰

۱۷

داوری و نظارت بر فعالیت‌های پژوهشی

۱. داوری مقاله‌های علمی-پژوهشی نشریه‌های معتبر و آثار بدیع و ارزنده هنری هر مورد تا ۱ امتیاز

۲. داوری کتاب، داوری یا نظارت بر طرح‌های پژوهشی یا فناوری هر مورد تا ۲ امتیاز

-

۱۰

۱۸

برخورداری از برجستگی یا شاخص بودن در امر پژوهش (نظیر دریافت لوح تقدیر، نشان، یا عناوین مشابه) از مراجع رسمی جهت انجام فعالیت پژوهشی و به‌عنوان پژوهشگر برتر

۱. در سطح مؤسسه با تأیید معاون پژوهشی مؤسسه

تا ۲

۴

۲. در سطح ملی یا بین‌المللی با تأیید معاون پژوهشی وزارت متبوع

تا ۴

۸

تبصره: استفاده از امتیاز مربوطه در هر سطح فقط یک بار برای کل دوره ارتقا مجاز می‌باشد.

حداقل امتیاز لازم از بندهای۱ الی ۱۸


 


 

مطابق با جداول شماره ۶ ذی‌ربط

حداکثر امتیاز قابل احتساب از بندهای ۱ الی ۱۸


 

سقف ندارد


 
               
 
ماده۴- فعالیت‌های علمی، اجرایی
 
مجموعه‌ای از فعالیت‌های مبتنی بر مؤلفه‌های علم، دانش، پژوهش و فناوری که هدف آن تقویت مدیریت اجرایی و توسعه زیرساخت‌ها در حوزه‌های مرتبط است. این فعالیت‌ها عبارتند از:
 
جدول شماره ۴- امتیازهای قابل محاسبه از فعالیت‌های علمی، اجرایی اعضای هیأت علمی «مؤسسه»
 


بند

موضوع

حداکثر امتیاز در واحد کار یا نیم‌سال

حداکثر امتیاز در هر موضوع آموزشی

حداکثر امتیاز در 
هر موضوعپژوهشی

حداقل امتیاز لازم در هر دوره ارتقا

۱

حضور فعال و تمام وقت در مؤسسه و مشارکت براساس تکالیف تعیین‌شده در آئین‌نامه مدیریت

دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و سایر فعالیت‌های اجرایی محوله

۱

۸

۸

۵

۲

برپایی نمایشگاه‌ها، اردوها یا سایر فعالیت‌های فوق برنامه پژوهشی، فناوری، آموزشی، فرهنگی، هنری و مدیریت اجرایی آن با توجه به سطح برگزاری

تا ۲

۶

۸

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

۳

طراحی و راه‌اندازی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تخصصی، اعم از فنی، پژوهشی و هنری، واحدهای نیمه‌صنعتی و پژوهشی، کتابخانه‌های تخصصی، شبکه‌های تخصصی مجازی، حسب اهمیت و تجهیزات موجود و میزان بهره‌برداری

تا ۴

۶

۸

۴

همکاری مؤثر در تأسیس دانشگاه، مراکز تحقیقاتی، مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری، شهرک‌ها و پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان

تا ۴

۸

۸

۵

مدیر مسئولی، سردبیری، عضویت در هیأت تحریریه نشریه‌های علمی معتبر و ریاست قطب‌های علمی کشور

تا ۳ به‌ازای هر سال

۱۲

۱۲

۶

عضویت در یکی از هسته‌های قطب‌های علمی رسمی کشور/ عضویت در هیأت مدیره و بازرسی انجمن‌های علمی

۱ به‌ازای هر سال

۴

۴

۷

عضویت در شورای پارک‌ها/ مراکز رشد

به‌ازای هر ۵۰ ساعت حضور ۱ امتیاز

۴

۸

۸

دبیری همایش‌های علمی در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، با تأیید شورای پژوهشی مؤسسه و یا نهادهای ذی‌ربط


 

تا ۲

۶

۸

۹

ایفای مسئولیت در قوای سه‌گانه، مطابق جدول شماره ۵


 

هر سال ۴ تا ۱۴


 


 

۱۰

شرکت در شوراها، کارگروه‌ها، کمیته‌ها، هیأت‌ها و کمیسیون‌های رسمی اعم از شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عتف، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد وزارتین، حوزه علمیه و فرهنگستان‌ها*

شرکت در شوراها، کارگروه‌ها، کمیته‌ها، هیأت‌ها و کمیسیون‌های رسمی سایر وزارتخانه‌ها با موافقت رئیس مؤسسه متبوع*

* عضویت‌های مذکور باید براساس حکم رسمی باشد.


 

تا ۲ به‌ازای هرسال

۱۰

۱۰

۱۱

ایجاد رشته‌های جدید و میان‌رشته‌ای با رویکرد رفع نیازهای اساسی کشور و ترویج کارآفرینی


 

تا ۵

۱۰

۱۰

۱۲

راهبری پروژه‌های بزرگ تحقیقاتی بین‌رشته‌ای (مدیریت پروژه) با تأیید شورای پژوهشی مؤسسه

تا ۴

۸

۱۲

۱۳

طراحی، تدوین و اجرای برنامه‌ها و فعالیت با هدف افزایش کارآیی و اثربخشی نظام آموزش عالی


 

تا ۵

۱۰

۱۰

۱۴

طراحی سؤال آزمون‌های سراسری، با تأیید سازمان سنجش آموزش کشور/ مرکز سنجش آموزش وزارت بهداشت/ مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی


 

هر ۲۵ ساعت ۱ امتیاز

۸

۸

۱۵

طراحی سؤال آزمون‌های جامع منطقه‌ای و درون دانشگاهی (جامع علوم پایه و پیش کارورزی)، ارتقای دستیاران، امتحآن‌های جامع دکتری تخصصی (Ph.D) و نظایر آن

هر ۵۰ ساعت ۱ امتیاز

۵

۵

۱۶

تدوین کتاب به شیوه گردآوری

تا ۴

۱۰

۱۰

۱۷

تدوین مجموعه مقاله‌های همایش‌های علمی معتبر

تا ۲

۴

۶

۱۸

ایجاد ظرفیت فعال در جذب دانشجویان خارجی با تأیید رئیس مؤسسه

به‌ازای هر ۱۰ دانشجو ۱

۱۲

۱۲

حداقل امتیاز لازم از بندهای ۱ الی ۱۸


 


 

۱۰

حداکثر امتیاز قابل احتساب از بندهای ۱ الی ۱۸

۳۵

۳۵


 
 
 
جدول شماره ۵- امتیاز مفاد موضوع بند ۹ جدول شماره ۴
 

بند

موضوع

امتیاز

۱

رؤسای قوای سه‌گانه

۱۴

۲

وزرا، معاونان رئیس‌جمهور، معاونان قوه قضائیه، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

تا ۱۲

۳

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان

تا ۱۰

۴

معاونان وزارت متبوع، مدیر مرکز مدیریت حوزه علمیه، اعضای شورای نمایندگان مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها و رئیس جهاد دانشگاهی

تا ۱۰

۵

سایر مسئولان مذکور در ماده ۴۴ اصلاحی آئین‌نامه استخدامی اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران (سفرا، استانداران، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و شهردار تهران)

تا ۱۰

۶

رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری

تا ۱۰

۷

اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و رؤسای فرهنگستآن‌ها

تا ۱۰

۸

معاونان دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری و رؤسای پارک‌های علم و فناوری مستقل

تا ۸

۹

دبیران شوراهای تخصصی و معاونان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاونان ستادی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، معاونان رئیس جهاد دانشگاهی، مشاوران وزرای «علوم، تحقیقات و فناوری» و «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، مسئولین دفاتر و رؤسای استانی نهادهای نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، معاونان مرکز مدیریت حوزه علمیه، مدیران کل دفاتر و ادارات «وزارتین متبوع»، معاونان پارک‌های علم و فناوری مستقل، رؤسای پارک‌های علم و فناوری وابسته به دانشگاه‌ها و رؤسای دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و واحدهای پژوهشی مستقل و رؤسای مراکز رشد علم و فناوری

تا ۶

۱۰

معاونان پارک‌های علم و فناوری وابسته به دانشگاه‌ها، مدیران حوزه ستادی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری، معاونان دانشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و واحدهای پژوهشی مستقل وابسته به مؤسسه و مدیران عامل شرکت‌های دانشگاهی

تا ۵

۱۱

مشاوران معاونان «وزارتین متبوع»، معاونان مدیران کل دفاتر و ادارات «وزارتین متبوع»، دبیر کمیسیون نشریات علمی کشور، دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی رسمی و دبیر شورای قطب‌های علمی کشور

تا ۴

۱۲

سایر سمت‌هایی که طبق مقررات، متصدیان آن‌ها باید عضو هیأت علمی باشند نظیر مدیران گروه‌های آموزشی یا پژوهشی و پست‌های ستاره‌دار در مجموعه پست‌های سازمانی مصوب

تا ۴
 
 
 
تبصره ۱: میزان امتیاز فعالیت‌های علمی، اجرایی بندهای ۵ تا ۱۲ توسط مقام بالاتر (صادرکننده حکم انتصاب فرد) تعیین می‌شود. همچنین امتیاز فعالیت‌های علمی، اجرایی اعضای هیأت علمی مشمول بندهای مذکور که در خارج از مؤسسه محل خدمت عضو هیأت علمی و وزارتین فعالیت می‌نمایند، در صورتی قابل احتساب خواهد بود که با موافقت رئیس مؤسسه متبوع انجام شده باشد.
 
تبصره ۲امتیاز سایر فعالیت‌های علمی، اجرایی اعضای هیأت علمی که در این آئین‌نامه پیش‌بینی نشده است؛ در شیوه‌نامه اجرایی توسط وزارتین (حسب مورد) تعیین و اعلام خواهد شد.
 
 
 
 
 
جدول شماره ۶-۱- حداقل امتیازهای لازم برای ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی آموزشی
 
مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم
 

ستون

۱

ستون

۲

ستون

۳

ستون

۴

ستون

۵

ستون

۶

ستون

۷

ستون

۸

ستون

۹

ستون

۱۰

ستون

۱۱

ستون

۱۲

ستون

۱۳

ستون

۱۴

مرتبه قبل از ارتقا

مرتبه بعد از ارتقا

ماده ۱

بند

۲-۱

بند ۲-۲

بند ۲-۳

ماده ۲

بند ۳-۱

بند

۳-۱۳

مجموع بندهای ۳-۱

۳-۸

۳-۹

۳-۱۰

۳-۱۲

۳-۱۴

ماده ۳

بند

۴-۱

ماده ۴

مجموع مواد

استادیاری

دانشیاری

۱۰

۵

مطابق با جدول شماره ۲-۱

۱۵

۲۰

۲۵

۸

۳۰

۶۵

۵

۱۰

۱۲۰

دانشیاری

استادی

۱۰

۵

۱۵

۲۰

۴۰

۱۸

۵۰

۷۵

۵

۱۰

۱۳۰
 
 
 
تبصره ۱حداقل امتیاز قابل محاسبه مندرج در ستون «۵» براساس مفاد بند «۲-۲» مندرج در جدول شماره ۲-۱ می‌باشد.
 
تبصره ۲: متقاضی ارتقای مرتبه در مجموع می‌تواند حداکثر ۵۰٪ امتیاز مندرج در ستون «۸» را از طریق مفاد تبصره ذیل بند «۱۰» و بندهای ۲ و ۳ بند «۱۲-الف» مندرج در جدول شماره ۳-۱ کسب نماید.
 
 
 
جدول شماره۶-۲- حداقل امتیازهای لازم برای ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی پژوهشی
 
مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت علوم
 

ستون

۱

ستون

۲

ستون

۳

ستون

۴

ستون

۵

ستون

۶

ستون

۷

ستون

۸

ستون

۹

ستون

۱۰

ستون

۱۱

مرتبه قبل از ارتقا

مرتبه بعد از ارتقا

ماده ۱

بند ۳-۱

بند ۳-۲

بند

۳-۱۰

مجموع بندهای

۳-۲، ۳-۹، ۳-۱۰، ۳-۱۱، ۳-۱۳ و ۳-۱۵

ماده ۳

بند ۴-۱

ماده ۴

مجموع مواد

استادیاری

دانشیاری

۱۰

۵

۴۰

۱۰

۵۵

۷۵

۵

۱۰

۱۲۰

دانشیاری

استادی

۱۰

۵

۶۰

۱۵

۸۰

۸۵

۵

۱۰

۱۳۰
 
 
تبصره: متقاضی ارتقای مرتبه در مجموع می‌تواند حداکثر ۵۰٪ امتیاز مندرج در ستون «۵» را از طریق مفاد تبصره ذیل بند ۱۱ و بندهای ۲ و ۳ بند «۱۳- الف» مندرج در جدول شماره ۳-۲ کسب نماید.
 
جدول شماره ۶-۳- حداقل امتیازهای لازم برای ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی آموزشی
 
مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت بهداشت
 

ستون

۱

ستون

۲

ستون

۳

ستون

۴

ستون

۵

ستون

۶

ستون

۷

ستون

۸

ستون

۹

ستون

۱۰

ستون

۱۱

ستون

۱۲

ستون

۱۳

مرتبه قبل از ارتقا

مرتبه بعد از ارتقا

ماده ۱

بند

۲-۱

بند ۲-۲

بند ۲-۳

بند ۲-۴

ماده ۲

بند

۳-۱

ماده ۳

بند ۴-۱

ماده ۴

مجموع مواد

مربی

استادیاری

۱۰

۱۵

۱۵

۳۵

-

۷۵

۵

۳۰

۵

۱۰

۱۴۰

استادیاری

دانشیاری

۱۰

۱۵

۱۶

۳۰

۱۰

۸۵

۵/۷

۳۵

۵

۱۰

۱۵۵

دانشیاری

استادی

۱۰

۱۵

۱۷

۲۰

۱۵

۸۰

۱۵

۴۵

۵

۱۰

۱۷۰
 
 
 
جدول شماره ۶-۴- حداقل امتیازهای لازم برای ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی پژوهشی
 
مؤسسه‌های تحت نظارت وزارت بهداشت
 

ستون

۱

ستون

۲

ستون

۳

ستون

۴

ستون

۵

ستون

۶

ستون

۷

ستون

۸

ستون

۹

ستون

۱۰

ستون

۱۱

ستون

۱۲

ستون

۱۳

ستوان ۱۴

مرتبه قبل از ارتقا

مرتبه بعد از ارتقا

ماده ۱

بند

۲-۱

بند ۲-۲

بند ۲-۳

بند ۲-۵

ماده ۲

بند

۳-۱

بند ۳-۲

ماده ۳

بند ۴-۱

ماده ۴

مجموع مواد

مربی

استادیاری

۱۰

۱۵

۵

-

۵

۲۵

۱۵

۱۰

۴۵

۵

۱۰

۱۴۰

استادیاری

دانشیاری

۱۰

۱۶

۵

۱۰

۵

۴۰

۱۵

۱۵

۵۵

۵

۱۰

۱۵۵

دانشیاری

استادی

۱۰

۱۷

۵

۱۵

۵

۵۰

۱۵

۳۰

۷۰

۵

۱۰

۱۷۰
 
 
 
ماده۵- مؤسسه‌های دارای هیأت ممیزه مستقل می‌توانند با توجه به مأموریت‌های خود و با رعایت ضوابط و مقررات مندرج در این آئین‌نامه و رعایت حداقل‌های تعیین‌شده، ضوابط و مقررات خاص خود را درخصوص مفاد ماده سه این آئین‌نامه که به تأیید حداقل دو سوم کل اعضای هیأت ممیزه می‌رسد، پس از تأیید هیأت‌های ممیزه مرکزی وزارتین و ابلاغ آن توسط مقام مسئول در وزارتین به اجرا در آورند.
 
ماده۶- ارزیابی کیفیت انجام فعالیت‌های موضوع مواد چهارگانه این آئین‌نامه (فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و اجرایی) به‌منظور رسیدگی و اظهارنظر به درخواست متقاضیان ارتقای مرتبه و همچنین بررسی رکود علمی، احتساب سابقه خدمت قبل از تبدیل وضعیت به رسمی آزمایشی اعضای هیأت علمی مؤسسه براساس جداول فوق توسط مراجع ذی‌صلاح انجام می‌پذیرد.
 
ماده۷- با ابلاغ این آئین‌نامه کلیه اعضای هیأت علمی متقاضی ارتقا مرتبه، قطع نظر از این‌که پرونده آنان در تاریخ لازم‌الاجرا شدن آئین‌نامه در کمیته منتخب، کمیسیون تخصصی یا هیأت ممیزه ذی‌ربط مورد طرح و بررسی قرار گرفته و یا در شرف ارسال پرونده به کمیته‌ها، کمیسیون‌ها یا هیأت‌های یاد شده باشد، می‌توانند با ارائه درخواست کتبی به کمیته منتخب مربوطه، اعمال این آئین‌نامه را در بررسی پرونده ارتقای مرتبه خویش تقاضا نمایند.
 
ماده۸شیوه‌نامه‌های اجرایی این آئین‌نامه حسب مورد توسط وزرای مربوطه، حداکثر ۳ ماه پس از تصویب این آئین‌نامه به‌منظور اجرا ابلاغ می‌شود.
 
ماده۹- در راستای اجرای بندهای «الف» ماده ۱۶ و «ب» ماده ۲۰ قانون برنامه پنج ساله توسعه مصوب ۱۵/۱۰/۱۳۸۹و با هدف دستیابی به جایگاه مناسب علم و فناوری در منطقه و جهان، آئین‌نامه ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی، مورد بازنگری قرار گرفت. این آئین‌نامه مشتمل بر ۹ ماده و ۶۵ تبصره در جلسه ۷۷۶ مورخ ۱۸/۱۲/۱۳۹۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و از تاریخ ۱/۷/۱۳۹۵برای کلیه مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی وابسته به وزارتین و سایر دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی کشور، لازم‌الاجرا می‌باشد.ص/۷۷۶.۲

 
حسن روحاني
 
رئيس جمهور و رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي
 
 
 
 
 
رونوشت به انضمام يك نسخه مصوبه، به :
 
 
 • دفتر مقام معظم رهبري (مدظله العالي)
 
 • دفتر رئيس جمهور
 
 • مجلس شوراي اسلامي
 
 • اداره كل تدوين و تنقيح قوانين و مقررات نهاد رياست جمهوري
 
 • دفتر بازرسي ويژه رئيس جمهور
 
 • وزارت دادگستري (براي درج در روزنامه رسمي كشور)
 
 • هيئت نظارت و بازرسي
 
 • دفتر دبير شوراي عالي
 
 • هيئت نظارت و ارزيابي فرهنگي و علمي
 
 • معاونت نظارت و راهبري مصوبات
 
 • معاونت حقوقي و تدوين و تنقيح مصوبات
 
 • ديوان محاسبات كشور
 
 • معاونت حقوقي رياست جمهوري
 
 • معاونت امورمجلس رياست جمهوري ابلاغ مي‌شود.
 
 
 
 
 
 
[۱].Highly cited Paper
 
[۲].Essential Science Indicators
 
[۳].Hot Paper